2024-08-02 / Autor: Elżbieta Rusinek-Prystupa; Absolwentka Wydziału Chemii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, autorka publikacji i artykułów branżowych z dziedziny kosmetologii, doradca ds. pielęgnacji i wizażu. Posiada doświadczenie w branży beauty, w zakresie budowania biznesu i sprzedaży bezpośredniej kosmetyków selektywnych marki Mary Kay.
Asortyment kosmetyków pielęgnacyjnych skierowanych do mężczyzn cały czas się powiększa. Stres, niewłaściwe odżywianie, kontakt z różnymi substancjami to duże wyzwanie nie tylko dla delikatnej skóry dziecka czy kobiety, ale także grubszej skóry mężczyzny. Należy pamiętać, że skóra mężczyzn wymaga indywidualnej pielęgnacji, uzależnionej od typu i stanu skóry w danym momencie. Współczesne rozwiązania kosmetyczne pomagają zregenerować oraz spowolnić proces starzenia się skóry, ale zależy to przede wszystkim od odpowiedniego oraz świadomego ich doboru.
Cechy skóry mężczyzn
Różnice w morfologii i fizjologii skóry twarzy obu płci wynikają z różnych proporcji między poziomem hormonów męskich i żeńskich, a dokładniej androgenów i estrogenów. Skóra mężczyzn jest grubsza, twardsza i bardziej szorstka, z mniejszą zawartością tkanki podskórnej. Naskórek mężczyzn jest o około 25% grubszy niż u kobiet, skóra właściwa jest grubsza o około 20% (włókna kolagenowe i elastynowe tworzą bardziej zwartą strukturę). To sprawia, że skóra mężczyzn charakteryzuje się lepszą odpornością na czynniki zewnętrzne. Ponadto starzeje się wolniej i do 35. roku życia nie wiotczeje tak szybko, jak u kobiet. Dojrzali mężczyźni mają zwykle ciemniejszy kolor skóry niż kobiety, za co odpowiada większa ilość melanocytów. U mężczyzn występuje bardziej nasilone wydzielanie łoju. Większa liczba gruczołów łojowych i ich intensywniejsza praca, która napędzana jest wysokim stężeniem testosteronu, często są źródłem problemów. Nadmiar sebum, niedoskonałości typu trądzik oraz łatwiejsze przetłuszczanie się i błyszczenie skóry są jedną z głównych motywacji pielęgnacji męskiej twarzy.
Pielęgnacja cery męskiej
Rozpoczęcie odpowiedniej pielęgnacji skóry po 20. roku życia to optymalny moment, który determinuje jej przyszły wygląd w wieku dojrzałym. Młodzi mężczyźni w większości oceniają swoją cerę jako normalną, a głównym problemem dermatologicznym, na który skarżą się, jest trądzik. Podczas wyboru kosmetyków kierują się głównie przyzwyczajeniem oraz ceną. Warto zwrócić uwagę, że duży odsetek mężczyzn jednak nie stosuje produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych do swojej cery (nie dobiera ich odpowiednio), ale coraz częściej dba o cerę codziennie. Do pielęgnacji skóry mężczyźni najczęściej wybierają kremy nawilżające oraz te o działaniu odżywczym. Młodzi mężczyźni sporadycznie stosują maseczki i sera do twarzy. Zdecydowana większość używa kremów i żeli. Ponad połowa mężczyzn nie używa kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Wiedzę dotyczącą kosmetyków Panowie czerpią głównie z telewizji oraz Internetu. Natomiast swoją wiedzę dotyczącą pielęgnacji skóry oceniają na średnią bądź słabą.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...