2024-11-20
Grupa Orlen podejmuje działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. Płocki koncern opublikował konkretne postulaty regulacyjne dla sektora petrochemii, transportu, gazu ziemnego i elektroenergetyki, których realizacja ma umożliwić osiągniecie sprawiedliwej transformacji energetycznej europejskiego przemysłu.
W sektorze petrochemii płocki koncern apeluje o wdrożenie polityki konkurencyjności w celu ochrony miejsc pracy oraz uwzględnienie wpływu kosztów emisji i cen energii na konkurencyjność unijnego przemysłu. Orlen chce także wzmocnienia ochrony unijnego rynku przed produktami o wysokiej emisji przez rozszerzanie mechanizmu CBAM o kolejne produkty, m.in. z sektora nawozowego i petrochemicznego. Ważne ma być ponadto stworzenie ram dla funkcjonowania niskoemisyjnych technologii i gospodarki o obiegu zamkniętym (np. recyklingu chemicznego), jako wspierających procesy dekarbonizacyjne.
W odniesieniu do transportu Orlen domaga się uwzględnienie roli niskoemisyjnych paliw wspierających procesy dekarbonizacyjne. Oczekuje również maksymalizacji katalogu technologii i surowców do produkcji biopaliw i biokomponentów oraz budowania łańcucha wartości biopaliw na terytorium Unii Europejskiej. Potrzebna będzie też minimalizacja kosztów społecznych przez przyjęcie zrównoważonej ścieżki pozwalającej dekarbonizować transport w Unii Europejskiej.
Jeśli chodzi z kolei o gaz ziemny, to tutaj pomysłem Orlenu jest rzeczywiste uznanie roli gazu ziemnego jako paliwa przejściowego, pozwalającego istotnie obniżyć emisyjność unijnej gospodarki. Ponadto wymagane będzie uwzględnienie roli niskoemisyjnych gazów w transporcie i energochłonnym przemyśle, skutkujących ich stopniową dekarbonizacją. Dekarbonizacja przemysłu o statusie „hard to abate” ma się odbywać poprzez regulacyjne i finansowe wsparcie technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS) oraz infrastruktury do transportu CO2. Jednocześnie pilną sprawą jest wsparcie dla krajowego wydobycia gazu ziemnego, jako istotnego stabilizatora dla procesów dekarbonizacyjnych i bezpieczeństwa energetycznego.
I wreszcie elektroenergetyka i ciepłownictwo wymagają, w ocenie Orlenu, takich działań, jak stabilizacja systemu elektroenergetycznego jednostkami gazowymi, a docelowo także SMR. Dodatkowo wymagają też utrzymania i realnego egzekwowania statusu gazu ziemnego oraz energii jądrowej, jako paliw przejściowych w ramach unijnej taksonomii. Orlen zwraca uwagę na konieczność zrównoważonego prowadzenia procesów dekarbonizacyjnych w ciepłownictwie indywidualnym, uwzględniającego ekonomiczne i społeczne koszty. Niezbędne ma być również utrzymanie mechanizmów mocowych, jako integralnej części rynku energii.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...