Data publikacji: 2019-06-28
Szwedzka firma chemiczna Perstorp, skupiająca się na produkcji specjalistycznych chemikaliów, bada możliwości produkcji recyklowalnego metanolu z dwutlenku węgla i strumieni resztkowych. Studium wykonalności projektu finansowane jest częściowo przez Szwedzką Agencję Energetyczną (SEA).
Metanol jest jednym z głównych surowców Perstorp, używanym do produkcji polioli i mrówczanów oraz surowcem wyjściowym dla tworzenia wielu dóbr konsumpcyjnych, takich jak powłoki i farby, materiały kompozytowe, detergenty, kleje, kosmetyki i smary syntetyczne. Metanol jest również wykorzystywany przez spółkę do produkcji bezftalanowych plastyfikatorów.
Przemysłowo metanol powstaje głównie z materiałów kopalnych, takich jak gaz ziemny lub węgiel. Celem realizowanego w Szwecji projektu jest nie tylko zmniejszenie emisji dwutlenku węgla związanej z procesem, ale jednocześnie produkcja bardziej ekologicznego, poddanego recyklingowi surowca w celu zastąpienia jego kopalnego odpowiednika.
Finansowanie ze strony Szwedzkiej Agencji Energii wspiera Perstorp w prowadzeniu studium wykonalności. W studium zostanie oceniony potencjał nowego zakładu, integracja surowcowa, zużycie paliw, energii i strumieni resztkowych oraz nowe rozwiązania logistyczne dla magazynowania i transportu metanolu.
Projekt, jeśli się powiedzie, znacząco wesprze dążenie Perstorp do bardziej zrównoważonej produkcji. W 2017 r. firma ogłosiła, że przechodzi od wykorzystywania wyczerpywalnych surowców kopalnych do odnawialnych, ponownie wykorzystywanych lub poddanych recyklingowi.
Zgodnie z tą ambicją, Perstorp opracował gamę produktów i rozwiązań Pro-Environment o niskiej emisji dwutlenku węgla. Są one oparte na tych samych cząsteczkach, co ich kopalne odpowiedniki, ale są wytwarzane z odnawialnego lub pochodzącego z recyklingu materiału wsadowego. Pierwsze tego typu produkty zostały wprowadzone na rynek dwa lata temu. Ich produkcja odbywa się w Szwecji i Niemczech.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...