2024-06-10
W trzech kierunkach ma podążać przyszły rozwój Grupy PERN. Podstawą jest bezpieczeństwo naftowe i paliwowe oraz zaspokojenie popytu na paliwa płynne.
Pierwszy z kierunków wyszczególnionych przez firmę w jej nowej strategii do 2028 r. obejmuje szeroki program usprawnień w ramach działalności operacyjnej. Jego wdrożenie oznacza większą efektywność, rozwój kompetencji i elastyczność firmy w reagowaniu na zmiany rynkowe. Jego realizacja jest niezbędna do rozwinięcia nowych obszarów działania PERN. W planach spółki znajduje się również konsekwentne rozbudowywanie infrastruktury nadmorskiej oraz maksymalne wykorzystanie krótkoterminowego wzrostu popytu na pojemności magazynowe.
Drugi kierunek zakłada wzmocnienie i rozszerzenie działalności podstawowej PERN. To krok w stronę transformacji energetycznej spółki i wejścia na rynek paliw przyszłości. Dodatkowo oznaczać ma to także rozwój i dywersyfikację biznesu w obszarach płynnej chemii, paliw lotniczych, usług dodatkowych. Wdrożenie tego zamierzenia pozwoli na pozyskanie nowych źródeł przychodu i utrzymanie pozytywnych wyników finansowych.
- Z uwagi na strukturalne deficyty materiałów petrochemicznych w Polsce, wzrost gospodarczy, duże projekty w tym obszarze realizowane w kraju oraz perspektywy nałożenia dalszych sankcji na Rosję, szczególnie duże nadzieje PERN wiąże z logistyką chemii. Doświadczenie firmy w obszarze logistyki ropy naftowej i paliw oraz aktywa w kluczowych portach w Polsce pozwalają PERN na rozpoczęcie przygotowań do zbudowania pierwszego w tej części Europy terminalu chemicznego na dużą skalę. Dzięki temu firma będzie mogła wejść na rynek importu i eksportu kluczowych produktów chemicznych, m.in. metanolu, styrenu, glikoli, a w dłuższej perspektywie także zielonego metanolu i zielonego amoniaku. PERN zakłada również wzmocnienie swojej pozycji na rynku paliw lotniczych oraz większe zaangażowanie się w logistykę paliw do i z krajów sąsiadujących - poinformował PERN.
Trzeci kierunek strategii PERN wyznacza nowy cel dla spółki – przygotowanie firmy do zaopatrywania rynku w paliwa przyszłości, wejścia na rynek wodoru, rozwoju kompetencji w obszarze magazynowania amoniaku i metanolu oraz logistyki CO2 w Polsce. W ten sposób PERN chce odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się rynku energetycznego w obszarze zielonej transformacji i OZE.
– Nowa strategia odpowiada na wyzwania rynkowe, ale w centrum uwagi PERN pozostaje bezpieczeństwo naftowe i paliwowe oraz zaspokojenie popytu na paliwa płynne. Strategia ma zwiększyć efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa i wykorzystać jego potencjał w obszarach, w których już teraz posiadamy przewagę konkurencyjną, ale i w tych, w których dopiero będziemy budować swoją pozycję rynkową. Reagujemy także na pojawiające się wyzwania geopolityczne – komentuje Mirosław Skowron, prezes zarządu PERN S.A.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Konferencja Przemysłu Kosmetycznego – bardzo duży sukces inauguracyjnej odsłony
28 maja br. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego. Organizatorem...
Konferencja Przemysłu Detergentowego: trendy, legislacja, surowce – moc wiedzy w jednym miejscu
27 maja br. odbyła się 14. edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego. Wydarzenie...
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...