2021-05-10
Pianki elastyczne, pianki sztywne oraz lubrykanty to trzy główne obszary aplikacyjne, jeśli chodzi o rozwój polioli w Grupie PCC Rokita.
PCC Rokita przekonuje, iż z roku na rok rosną udziały sprzedawanych polioli specjalistycznych. W swoim raporcie rocznym spółka przekonuje, iż utrzymanie pozycji lidera firmy na rynku europejskim oraz ambicje związane z dalszą ekspansją geograficzną wymagają dalszych działań badawczo-rozwojowych. Strategiczne działania rozwojowe zakładają dalszy rozwój specjalistycznej oferty produktowej dla rynku pianek elastycznych, który obejmuje głównie innowacyjne rozwiązania dla branży meblarskiej i samochodowej. PCC Rokita jest jednym z wiodących dostawców komponentów do produkcji pianek elastycznych (m.in. poliole, plastyfikatory, uniepalniacze).
Rozwijane projekty rozwojowe odpowiadają na trendy rynkowe związane ze starzeniem się społeczeństwa oraz dążeniem do poprawy komfortu snu i wypoczynku np. poprzez wprowadzenie materacy wykonanych z piany tzw. lepkosprężystej, materacy z efektem pamięci kształtu, materacy z efektem chłodzenia, poprawioną wentylacją. Poprawa komfortu snu wiąże się również z eliminacją lotnych związków organicznych występujących w komponentach do produkcji materacy oraz coraz większym wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego.
Przykładem ostatnio podjętych przez firmę działań w tym kierunku mogą być nowe poliole do pianek lepkosprężystych. Nowa gama opracowanych produktów obejmuje poliole typu soft oraz nowy poliol reaktywny o zwiększonej masie cząsteczkowej, z którego powstają piany o podwyższonym współczynniku komfortu. Opracowano również nowy poliol, który umożliwia produkcję piany do materacy przy użyciu materiałów z recyklingu. Od trzeciego kwartału 2020 r. na rynku wzrosło zainteresowanie klientów nowym uniwersalnym poliolem, który znakomicie ułatwia proces recepturowania u klientów powodując, że nowe receptury produkcyjne klientów są bardziej stabilne i odporne na wahania w składzie i typie innych surowców użytych do produkcji pian elastycznych.
Ponadto Grupa PCC Rokita aktywnie rozszerza swoją ofertę w odniesieniu również do pianek sztywnych używanych jako izolacje w budownictwie i innych zastosowaniach przemysłowych (bojlery, rury preizolowane itp.). Prace badawcze mające na celu obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła oraz większe uniepalnienie przyczyniają się do rozwoju obszaru ekobudownictwa i budowy np. domów pasywnych. Poliuretanowe piany sztywne używane w budownictwie i przemyśle jako materiały izolacyjne lub wyciszające są najbardziej obiecującym materiałem do stosowania jako izolacja. W zakresie pianek sztywnych opracowano nowe poliole poliestrowe oraz poliestry oparte o materiały z recyklingu. Dodatkowo przygotowano nowe środki pomocnicze ułatwiające produkcję i aplikację polioli poliestrowych.
Kolejnym obszarem aplikacyjnym intensywnie rozwijanym przez Grupę są lubrykanty. Jest to rynek produktów doskonale wpisujących się w strategię rozwoju produktów specjalistycznych. Efektem prowadzonych badań jest stworzenie szerokiej gamy wyrobów, które są wprowadzane na rynek. Należą do niej nowe syntetyczne oleje oraz bazy olejowe do płynów hydraulicznych o najwyższych parametrach jakościowych oferowanych na rynku. W produkcji pojawiły się również wodorozpuszczalne oleje bazowe, znajdujące szerokie zastosowanie jako syntetyczne oleje bazowe i dodatki w przemyśle środków smarowych i płynów obróbczych. Prowadzono również badania pod kątem kompatybilności nowych produktów w recepturach środków smarnych. Są to m.in. produkty o niższych masach cząsteczkowych przy jednocześnie zachowanych wysokich indeksach lepkości. Stosuje się je jako przemysłowe oleje bazowe, dodatki i smary w przekładniach, kompresorach, płynach obróbczych i procesowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...