2025-01-07
PCC Rokita kontynuuje w Brzegu Dolnym prace związane z rozbudową instalacji elektrolizy membranowej o dwa kolejne elektrolizery najnowszej generacji, wpływającej na mniejszą energochłonność. Inwestycja ta ma m.in. wpłynąć na ograniczenie jednostkowego zużycia energii elektrycznej w produkcji ługu i chloru.
W ramach inwestycji prowadzonej przez PCC Rokita, nadwyżkowa zdolność produkcyjna będzie mogła być wykorzystywana do produkcji chloroalkaliów w momentach dużej generacji energii z odnawialnych źródeł energii i to przy potencjalnie nawet ujemnych cenach energii. Dzięki temu będzie ona mogła dawać wymierny efekt zwiększenia możliwości modulowanej pracy instalacji elektrolizy w sposób dopasowany do aktualnie zmieniających się cen energii, przez co wpłynie na obniżenie kosztów energii elektrycznej.
- Inwestycja wpisuje się w szeroko obecnie omawianą koncepcję produktowych magazynów energii. Koncepcja produktowego magazynu energii opiera się na założeniu przewymiarowania zdolności produkcyjnych danej instalacji tak, by w określonym momencie móc produkować więcej wyrobów niż wynikałoby to z popytu klientów. Dzięki temu produkując wcześniej wyroby na magazyn w okresach niskich cen energii można następnie ograniczyć, lub wręcz wyłączyć najbardziej energochłonne węzły produkcyjne w okresach wysokich cen energii. Inwestycja ta przyczynia się również do zagospodarowania większej ilości energii z OZE dostępnych w Krajowej Sieci Elektroenergetycznej - poinformowała firma.
PCC Rokita przekonuje, iż prowadzi swoje inwestycje tak, aby instalacje produkcyjne były zawsze dostosowane do obowiązujących norm prawnych w zakresie ochrony środowiska. Jednakże ich ciągłe zaostrzanie może w przyszłości spowodować sytuację, w której staną się one niemożliwe do spełnienia i konieczne będzie ograniczenie, a nawet w najgorszym wypadku zaprzestanie produkcji w danej technologii
W firmie realizowane są także prace związane z rozbudową bazy magazynowej kwasu solnego oraz budową nowego punktu załadunkowego kwasu solnego. Realizacja tego zadania ma zapewnić większą elastyczność w magazynowaniu wyrobu gotowego oraz znacząco usprawnić proces logistyczny związany z załadunkiem autocystern kwasowych. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec 2025 r. Dzięki temu spółka będzie w stanie zintensyfikować sprzedaż kwasu solnego w autocysternach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...