2021-10-04
30 września br. odbyło się pierwsze w tej kadencji Sejmu posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego. Jego powołanie jest wynikiem wielomiesięcznych starań Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC). Zespół funkcjonował już w poprzedniej kadencji Sejmu.
– Powstanie Zespołu jest odpowiedzią na potrzeby sektora chemicznego w zakresie umacniania pozycji konkurencyjnej, m.in. w kontekście ogłoszonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w czerwcu br. Polityki Przemysłowej Polski, w której przemysł chemiczny został uznany za jedną z fundamentalnych gałęzi dla rozwoju całej krajowej gospodarki. Na funkcjonowanie branży kluczowy wpływ będzie miał także ogłoszony w lipcu br. unijny Pakiet „Fit for 55”, który stanowi element Europejskiego Zielonego Ładu. Przed Polską Chemią, jako branżą odpowiedzialną za znaczącą część PKB, stoi szereg wyzwań. Klimatyczna transformacja bez udziału chemii nie będzie możliwa – komentuje Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
PIPC dostrzega ogromne znaczenie powołania Zespołu w kontekście aktywnej współpracy i dialogu z administracją. Polski przemysł chemiczny jest strategiczny i niezbędny dla całej gospodarki. To ogromny sektor, którego produkty są kluczowe nie tylko dla funkcjonowania szeregu innych gałęzi przemysłu, lecz także dla zaspokajania codziennych potrzeb każdego z nas.
Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego został poseł Stanisław Bukowiec, wiceprzewodniczącymi Iwona Michałek oraz Monika Pawłowska, zaś sekretarzem – Michał Wypij. Pozostałymi członkami są: Andrzej Gut-Mostowy – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki oraz posłowie Mieczysław Baszko, Gabriela Lenartowicz, Wojciech Murdzek, Mirosława Nykiel, Urszula Pasławska, Paweł Poncyljusz i Andrzej Szejna.
W ocenie PIPC, powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego jest niezwykle istotne dla prowadzenia przez sektor jeszcze szerszego i bardziej skutecznego dialogu z administracją, tak aby jego głos stał się bardziej słyszalny, a potrzeby były realizowane w jak największym stopniu. Bez udziału branży chemicznej Polska nie spełni wymogów kluczowych dla ekologicznej transformacji Europejskiego Zielonego Ładu, w obliczu której stoi cała Europa.
Utworzenie Zespołu to także wyjście naprzeciw potrzebom przedsiębiorców sektora, dla których stabilne i przewidywalne otoczenie regulacyjne stanowi jedną z fundamentalnych kwestii, zwłaszcza w kontekście konieczności wdrażania zmian i realizowania ambitnych, zielonych celów. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, jako organizacja reprezentująca branżę chemiczną, pragnie brać czynny udział w tworzeniu przyjaznego otoczenia i kreowaniu dobrego prawa, dzieląc się jednocześnie ekspercką wiedzą i doświadczeniem, tak by móc wspierać administrację w przygotowywaniu możliwie najlepszych przepisów prawa.
– Mimo dobrych wskaźników ekonomicznych branża chemiczna stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami – musi pogodzić „zielone” cele wytyczane przez Unię Europejską z realnymi możliwościami rodzimych przedsiębiorców. Nowoczesne rozwiązania, rozwój technologii wodorowych, GOZ, zrównoważone chemikalia – to tylko niektóre obszary, w których polska chemia upatruje szansy na utrzymanie i wzmocnienie konkurencyjności. Ponadto, stoimy także przed odbudową gospodarki z pandemicznego kryzysu. Dlatego tak kluczowe staje się rozważne podejście do regulacji. Szczególnie istotne będzie uwzględnienie realnego poziomu przygotowania do zmian, tak by przemysł chemiczny mógł się dalej rozwijać, a jednocześnie realizować plany klimatyczne, stanowiąc jeden z głównych napędów zielonej transformacji gospodarczej – podkreśla Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
PIPC niezwykle pozytywnie ocenia fakt powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego. Branża chemiczna, ze względu na swoje istotne znaczenie dla rozwoju całej krajowej gospodarki, wymaga szczególnej przestrzeni do współpracy. Izba liczy, że na wspólne działanie w pracach nad nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi sektora i wypracowanie jak najlepszych rozwiązań, uwzględniających konkurencyjność i rozwój przemysłu chemicznego w Polsce, zwłaszcza w kontekście ambitnych celów, jakie przed nim stoją.
Celem powołania Zespołu jest stymulowanie rozwoju i innowacyjności sektora, w szczególności poprzez m.in.:
Kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego zaplanowane jest na 12 października 2021 r.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...