2023-12-08
Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących klasyfikacji, etykietowania i pakowania substancji i mieszanin chemicznych. Zaktualizowane rozporządzenie CLP ma, w ocenie unijnych decydentów, na celu lepszą identyfikację i klasyfikację niebezpiecznych chemikaliów, poprawę komunikacji na temat zagrożeń chemicznych oraz wyeliminowanie luk prawnych i wysokiego poziomu niezgodności.
Aby umożliwić konsumentom lepsze zrozumienie informacji na temat szkodliwości różnych chemikaliów (takich jak środki czyszczące), uzgodnione zasady określają minimalne wymiary etykiet, piktogramów i rozmiaru czcionki w milimetrach znajdujące się na opakowaniach. Dostawcy zyskać mają dzięki temu większą elastyczność, gdyż nowe przepisy mają w zamyśle pozwolić im na szersze wykorzystanie etykiet rozkładanych.
Aby dotrzymać kroku cyfryzacji, umowa obejmuje przepisy dotyczące dobrowolnego oznakowania cyfrowego i określa powiązane wymogi techniczne, takie jak możliwość wyszukiwania informacji, dostęp do nich dla wszystkich użytkowników w UE za pomocą mniej niż dwóch kliknięć, bezpłatnie i przez okres co najmniej dziesięciu lata.
Na wniosek Parlamentu porozumienie zakazuje stosowania „ekologicznych oświadczeń” w przypadku substancji lub mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne – reklamy nie mogą zawierać stwierdzeń takich jak „nietoksyczny”, „nieszkodliwy”, „niezanieczyszczający”, „ekologiczny” lub inne niezgodne z ich klasyfikacją.
Osobnym zagadnieniem stała się ocena i klasyfikacja substancji złożonych. Zgodzono się, że substancja zawierająca więcej niż jeden składnik zostanie poddana ocenie w celu ustalenia jej klasyfikacji według klas zagrożenia na podstawie dostępnych informacji na temat jej znanych składników, a także samej substancji. Substancje zawierające więcej niż jeden składnik, ekstrahowane z roślin lub części roślin (olejki eteryczne), są wyłączone – umowa nakłada na Komisję obowiązek przedstawienia raportu naukowego dotyczącego ich klasyfikacji, po którym w razie potrzeby nastąpi procedura ustawodawcza, w ciągu pięciu lat od wejścia w życie nowych przepisów.
- Dzięki temu porozumieniu zrobiliśmy znaczący krok w kierunku ochrony naszych obywateli i środowiska. CLP jest jednym z dwóch kluczowych filarów prawodawstwa UE w zakresie chemikaliów i zasadniczym elementem strategii zrównoważonego rozwoju w zakresie chemikaliów. Jego nowelizacja znacznie podnosi poziom ochrony konsumentów i środowiska, w szczególności poprawiając ochronę dzieci i prawa konsumentów. Wraz z wprowadzeniem nowych klas zagrożenia zapewnia lepsze informacje na temat wszystkich produktów zawierających chemikalia. Zajmujemy się również ryzykiem wynikającym ze sprzedaży internetowej i wprowadzamy szczegółowe przepisy dotyczące stacji napełniania, aby zminimalizować narażenie ludzi. Zapewniając odstępstwo dla niektórych substancji zawierających więcej niż jeden składnik ekstrahowany z roślin lub części roślin, wspieramy rolnictwo i MŚP oraz zabezpieczamy zrównoważony rozwój i konkurencyjność sektora olejków eterycznych. Wreszcie zapewniamy przemysłowi odpowiedni okres na dostosowanie się do nowych wymagań – brzmi komunikat Parlamentu Europejskiego.
Teraz Parlament Europejski i Rada muszą formalnie zatwierdzić porozumienie, zanim wejdzie ono w życie.
Zmiana rozporządzenia w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP) ((WE) nr 1272/2008) stanowi część Europejskiego Zielonego Ładu na rzecz wzmocnienia i uproszczenia ram prawnych dotyczących chemikaliów w celu zapewnienia środowiska wolnego od toksycznych substancji oraz wdrożenia Strategii dotyczącej chemikaliów przyjętej w październiku 2020 r. Nowe klasy zagrożenia dla chemikaliów oraz kryteria klasyfikacji substancji i mieszanin weszły w życie 20 kwietnia 2023 r.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...