2024-01-17 / Autor: Egor Dementev, starszy analityk ds. recyklingu tworzyw sztucznych, ICIS
Gospodarka o obiegu zamkniętym to jeden z najpotężniejszych megatrendów wpływających w ciągu ostatnich kilku lat na przemysł tworzyw sztucznych i z tego powodu powszechnie oczekuje się, że w przyszłości wciąż będzie to dominujący temat w branży. Jednak w 2023 r. globalne trudności makroekonomiczne, w tym obawa przed recesją, stały się prawdziwym sprawdzianem zobowiązań przedsiębiorstw w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Ogólny niski popyt na polimery w kluczowych branżach zastosowań końcowych, a także późniejsze spadki cen surowca pierwotnego w 2023 r. skłoniły niektóre firmy (szczególnie te mniej narażone na presję konsumentów lub regulacje), aby przestawiły się one na tanie alternatywne surowce. W pierwszej połowie 2023 roku był to materiał pierwotny. W rezultacie, dotychczasowe rekordowo wysokie ceny polimerów pochodzących z recyklingu również zaczęły spadać. Chociaż może się to wydawać pozytywną zmianą, ponieważ więcej właścicieli marek może uzyskać dostęp do bardziej konkurencyjnych cenowo polimerów pochodzących z recyklingu, to jednak w dłuższej perspektywie skutki będą prawdopodobnie niekorzystne i zniechęcą do tak potrzebnych inwestycji w budowanie zdolności w zakresie sortowania i recyklingu.
Obecne globalne wskaźniki penetracji recyklingu mechanicznego (produkcja polimeru pochodzącego z recyklingu podzielona przez całkowite zużycie polimeru) w przypadku głównych towarów, takich jak politereftalan etylenu (PET), polietylen i polipropylen, wahają się w granicach 5–15%. Prognozuje się, że pomimo trudnego roku 2023 produkcja polimerów pochodzących z recyklingu mechanicznego odnotuje stosunkowo silny wzrost, czemu będzie sprzyjać ciągła presja konsumentów, dobrowolne zobowiązania i nowe przepisy na całym świecie.
Jeśli jednak obecne tendencje rynkowe utrzymają się i nie nastąpi żadne większe przyspieszenie, to nie należy spodziewać się, że do 2050 r. globalne wskaźniki penetracji recyklingu mechanicznego przekroczą 20%. Do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy zalicza się nie tylko ogólny wzrost zużycia polimerów, ale także istnienie pewnych zastosowań tworzyw sztucznych, które z natury trudno poddać recyklingowi mechanicznemu (na przykład materiały elastyczne lub tekstylia), a także rygorystyczne wymagania dotyczące zastosowań wrażliwych na kontakt (na przykład poliolefiny pochodzące z recyklingu przeznaczone do kontaktu z żywnością).
Recykling chemiczny ma szeroki potencjał uzupełnienia recyklingu mechanicznego poprzez stawienie czoła wyżej wymienionym wyzwaniom. Jednak pomimo ogólnie ostrożnych optymistycznych perspektyw na przyszłość, recykling chemiczny boryka się z własnymi problemami, w tym z niepewnym statusem regulacyjnym na świecie, koniecznością przyjęcia modeli bilansu masy do obliczania zawartości materiałów pochodzących z recyklingu, stosunkowo wysokimi nakładami inwestycyjnymi i niską świadomością konsumentów.
Całkowita zainstalowana zdolność wytwórcza dla recyklingu chemicznego, według stanu na listopad 2023 r., wynosi na świecie około 1,5 mln ton/rok, a na podstawie projektów objętych ostateczną decyzją inwestycyjną oczekuje się, że ta globalna zdolność osiągnie około 4 mln ton/rok w następnych pięciu latach.
Powstaje zatem pytanie, co należy zrobić, aby uwolnić potencjał produkcyjny i jeszcze bardziej poszerzyć zakres projektów? Chociaż nie ma złotego środka, aby to osiągnąć, to jednak pierwszym krokiem powinno być stworzenie określonego makrootoczenia dla realizacji tych inwestycji, obejmującego następujące działania:
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...