2024-11-29
Grupa Orlen powołuje Konsorcjum Przemysłowo-Naukowe w dziedzinie katalizy „NEXT-CATALYSIS”. Inicjatywa ma na celu nawiązanie współpracy z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Polsce w zakresie opracowywania nowych katalizatorów, a także wymiany wiedzy i doświadczeń oraz edukacji przyszłych kadr pracowników obszarów badawczo-rozwojowych.
W skład Konsorcjum wejdą Orlen, Politechnika Śląska, Uniwersytet Warszawski. Ponadto trwają rozmowy z kolejnymi partnerami naukowymi. Zawarte porozumienie ma zapewnić intensyfikację prac nad rozwojem innowacyjnych katalizatorów, które będą mogły zostać zastosowane w procesach przemysłowych, realizowanych przez Orlen, w tym m.in. w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Kluczowym aspektem działania Konsorcjum ma być wymiana wiedzy na temat najnowszych trendów w dziedzinie katalizy oraz tworzenie trwałych relacji pomiędzy światem nauki i biznesu.
W ramach prowadzonych działań Orlen będzie współpracował z partnerami naukowymi – również w obszarze edukacji przyszłych kadr naukowców i pracowników obszarów badawczo-rozwojowych.
– To niezwykle ważna inicjatywa, obrazująca nasze spojrzenie na rozwój koncernu, wspierany przez badania i innowacje. Do realizacji tego kierunku potrzebujemy świata nauki z jego pasją, wiedzą i infrastrukturą. W zamian oferujemy ścieżkę do komercjalizacji nowych technologii, praktyczną wiedzę naszych ekspertów oraz możliwości badawcze i testowe własnych centrów badawczo-rozwojowych. Istotne są również próby przemysłowe na „żywym organizmie”, którym są zakłady produkcyjne Grupy Orlen - ocenia Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.
Większość procesów w zakładach produkcyjnych ORLEN zachodzi z udziałem katalizatorów. Dotychczas w ramach projektów B+R uzyskano kilka rozwiązań charakteryzujących się lepszymi parametrami w stosunku do komercyjnych katalizatorów, jednak Orlen chce podejmować kolejne wyzwania związane z opracowywaniem autorskich, nowatorskich materiałów katalitycznych. Wymaga to zaangażowania nie tylko zasobów własnych, ale też współpracy ze środowiskiem naukowym, które dysponuje specjalistyczną wiedzą i infrastrukturą badawczą.
Badania obejmujące opracowanie materiałów katalitycznych będą w pełni odpowiadać potrzebom technologicznym zakładów produkcyjnych Orlen. Jednocześnie realizowane będą w ścisłej współpracy z obszarami produkcji, technologii oraz zakupów katalizatorów. Podstawowa działalność Konsorcjum zaś prowadzona będzie zgodnie ze zdefiniowanym Programem Badawczym, który oprócz potrzeb koncernu, będzie uwzględniał także projekty B+R, zaproponowane przez partnerów naukowych, zaangażowanych w inicjatywę.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...