2022-09-08
12 europejskich organizacji branżowych, reprezentujących przemysły energochłonne, w tym przemysł chemiczny (Cefic) oraz nawozowy (Fertilizers Europe) wystosowało list do przywódców Unii Europejskiej w sprawie trwającego kryzysu energetycznego.
W liście zaznaczono, że przemysł energochłonny stanowi podstawową część gospodarki europejskiej, która jest poważnie dotknięta trwającym kryzysem energetycznym. Biorąc pod uwagę koncentrację rynku po stronie podażowej, zmienność i ekstremalny poziom europejskich cen gazu, można – jak napisano - kwestionować funkcjonowanie rynku gazu. Sytuacja ta ma poważne konsekwencje również dla rynku energii elektrycznej.
- Biorąc pod uwagę, że dwa tygodnie temu ceny spotowe gazu na giełdzie TTF w UE osiągnęły najwyższy poziom 334 euro/MWh, czyli 15 razy więcej niż przed kryzysem, 10 razy więcej niż ceny w USA i znacznie powyżej cen w Azji, jasne jest, że związek z normalnym rynkiem jest utracony. Poza obecnym wpływem inflacji na obywateli, nieuniknione są destrukcyjne konsekwencje dla przemysłowych użytkowników gazu i energii elektrycznej. W ostatnich tygodniach wiele zakładów przemysłowych zamknęło swoje drzwi lub zmniejszyło produkcję w Europie, a w nadchodzących tygodniach oczekuje się kolejnych tego typu zamknięć. Te masowe ograniczenia w zakładach zwiększą zależność Europy od rynków trzecich w zakresie strategicznych łańcuchów dostaw i drastycznie zwiększą globalne emisje dwutlenku węgla - czytamy w liście podpisanym m.in. przez Cefic i Fertilizers Europe.
Zdaniem tych organizacji, w przypadku wielu energochłonnych gałęzi przemysłu nie ma obecnie uzasadnienia biznesowego, aby kontynuować produkcję w Europie, ani widoczności i pewności dla inwestycji i dalszego rozwoju. Skutki tych zamknięć zaczynają mieć również poważny wpływ na europejskie łańcuchy wartości, zagrażając bazie przemysłowej i szerzej dostępności podstawowych produktów. Potrzebne są zatem natychmiastowe i skuteczne działania na szczeblu europejskim.
- Wzywamy Unię Europejską do pilnego wprowadzenia ogólnounijnych środków mających na celu ograniczenie ceny gazu ziemnego, a także środków mających na celu oddzielenie cen energii elektrycznej od cen gazu. Do tej nowej rzeczywistości należy również dostosować tymczasowe ramy pomocy państwom w sytuacjach kryzysowych – brzmi stanowisko 12 organizacji branżowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...