2024-05-14
Grupa Azoty przybliżyła, w jaki sposób zorganizowany jest w niej system transportu chemikaliów.
Firma podkreśla, że specyfika branży chemicznej wymaga transportu substancji niebezpiecznych. Do przewozu swoich produktów Grupa Azoty wykorzystuje kolej, specjalistyczne samochody oraz statki transportujące produkty i surowce drogą morską i śródlądową.
- W każdej z głównych spółek Grupy Azoty wdrożono wytyczne, których celem jest minimalizacja ryzyka wystąpienia awarii podczas transportu. Wszystkie spółki dopełniają też obowiązku rejestracji wytwarzanych substancji oraz opracowały i opublikowały karty charakterystyki lub równoważne dokumenty zgodne z wymaganiami rozporządzenia REACH, dotyczące wszystkich produktów wprowadzanych do obrotu - podała Grupa Azoty do piblicznej informacji.
Jako środek transportu Grupa Azoty preferuje kolej ze względu na jej ekologiczny charakter i efektywność kosztową. Spółki Grupy Azoty posiadają ponadto wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi i szeroko pojętego wykorzystywania specjalistycznych środków transportu, co przyczynia się do optymalizacji nadzorowanych procesów. W kilku obszarach Grupa Azoty dysponuje jedną z największych flot transportowych w Polsce i regionie. Istotna jest też maksymalizacja przewożonych wolumenów (składy całopociągowe). Spółki Grupy Azoty przewożą surowce chemiczne podlegające przepisom RID w cysternach kolejowych z zamkniętym wahadłem dla fazy ciekłej i gazowej. Armatura zamontowana na cysternach kolejowych jest dostosowana do armatury wykorzystywanej w punktach załadunkowych i rozładunkowych przez odbiorców. Organizacją transportu kolejowego dla całej Grupy zajmuje się spółka Grupa Azoty Koltar, która jest właścicielem nowoczesnej hali napraw i przeglądów technicznych lokomotyw, a także podmiot zewnętrzny.
Wybierając natomiast transport drogowy, Grupa Azoty chce mieć pewność, że firmy świadczące usługi logistyczne zapewniają sprzęt sprawny technicznie i przystosowany do transportu danego produktu zgodnie z kartą charakterystyk.
- Szczególnie istotny jest dla nas wiek wykorzystywanych pojazdów oraz ich zgodność z normami emisyjnymi EURO 5 i 6. Przewóz materiałów szczególnie niebezpiecznych organizuje się zgodnie z przepisami międzynarodowej konwencji dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych ADR - poinformowała Grupa Azoty.
Jesli chodzi o transport wodny, to Grupa Azoty posiada aktywa portowe w Gdyni, Gdańsku i Policach. Produkty są wysyłane w masowcach i chemikaliowcach, a także w dużych transportach intermodalnych, zapakowane w kontenery. Ładunki obsługują terminale kontenerowe w Gdyni i w Gdańsku oraz dostępni i działający na rynku armatorzy. Drogą morską wysyła się nawozy oraz produkty chemiczne przeznaczone do dalszego przetwarzania przez odbiorców. Ponadto część najważniejszych surowców produkcyjnych trafia do Grupy drogą morską.
- Zgodnie ze strategią doskonałości operacyjnej, w perspektywie do 2030 roku Grupa planuje zwiększenie potencjału przeładunkowego poprzez rozbudowę zasobów magazynowych swoich spółek, w tym modernizację systemów logistycznych w segmencie nawozów i tworzyw, obniżenie kosztów wynajmu magazynów zewnętrznych oraz inwestycje w rozbudowę bazy magazynowej w strategicznych obszarach surowcowych - poinformowała Grupa Azoty.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...