2023-12-06
Podmioty zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych apelują do UE o wprowadzenie rzeczywistego obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych.
Branżowa organizacja Plastics Recyclers Europe, będąca rzecznikiem europejskiego przemysłu recyklingu tworzyw sztucznych, apeluje do Komisji Europejskiej o tworzenie ram prawnych, które umożliwią zaistnienie prawdziwego obiegu zamkniętego w odniesieniu do tworzyw sztucznych poprzez stymulowanie konkurencyjności i innowacyjności unijnego przemysłu tworzyw sztucznych.
- W dążeniu do stworzenia Unii Europejskiej miejscem gospodarki o obiegu zamkniętym, instytucje europejskie w kadencji 2024–2029 staną przed wyzwaniem, aby w dalszym ciągu realizować cele Zielonego Ładu, wdrażając i egzekwując środki, które rzeczywiście przekształcają tworzywa sztuczne w materiał w pełni zamknięty. Sprostanie kluczowym wyzwaniom związanym ze zbiórką, projektowaniem pod kątem recyklingu i absorpcją przy jednoczesnym zapewnieniu przejrzystych zasad pozwalających na weryfikację postępów w realizacji różnych celów to jedne z najważniejszych warunków wstępnych dla UE w nadchodzących latach. Recykling tworzyw sztucznych sprawdził się jako jeden z kluczowych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie. Aby uwolnić pełny potencjał w tym zakresie, należy jednak zastosować niezbędne zachęty, ukierunkowując cały łańcuch wartości w taki sposób, aby pobudzać inwestycje w kierunku unijnych możliwości recyklingu i rozwoju technologicznego – podkreślił Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe.
W tym celu organizacja wzywa do podjęcia działań, które będą skupiały się na kilku priorytetach.
Po pierwsze, chodzi o to, aby przyspieszyć przejście na tworzywa sztuczne o obiegu zamkniętym. Instytucje europejskie powinny wyeliminować bariery systemowe, promując ulepszanie zharmonizowanych systemów zbiórki w całej UE oraz ustanowić realistyczne cele w zakresie recyklingu i zawartości materiałów pochodzących z recyklingu.
Jednocześnie kluczowe znaczenie mają zdecydowane działania mające na celu walkę z greenwashingiem. Aby ograniczyć ryzyko stosowania do osiągnięcia tych celów niezweryfikowanych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu z krajów spoza UE, konieczne jest promowanie przejrzystości i zapewnienie równych warunków działania dla wszystkich produktów, w tym produktów importowanych. Kluczową rolę odgrywa tu wdrożenie rzetelnych systemów weryfikacji i certyfikacji, zapewniających identyfikowalność materiałów odpadowych w całym łańcuchu wartości.
- Wszystkie te działania zagwarantują uczciwą konkurencję i wzmocnią inwestycje w unijnym przemyśle tworzyw sztucznych, zapewniając zrównoważone dostawy wysokiej jakości recyklatów i ciągłe innowacje na rynku światowym. Wreszcie, podstawą działań europejskich powinna być przyszłościowa polityka oparta na ocenach naukowych i solidnych danych. Uwzględniając te priorytety, instytucje europejskie pobudzą unijny przemysł recyklingu tworzyw sztucznych i ułatwią przejście do unijnego Zielonego Ładu. Będzie to pierwszy element umożliwiający przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, która opiera się na wspólnych wysiłkach, otwartym dialogu i niezachwianym zaangażowaniu decydentów, interesariuszy z branży i konsumentów – brzmi stanowisko Plastics Recyclers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...