2024-07-19
Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” chce wyłączyć opakowania szklane zwrotne z systemu kaucyjnego.
System kaucyjny, którego uruchomienie planuje się na 1 stycznia 2025 roku będzie obejmował także zwrot butelek szklanych wielorazowego użytku o pojemności do półtora litra. I na to nie zgadza się organizacja branżowa Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”.
- Za wprowadzeniem opakowań szklanych wielorazowego użytku do systemu nie przemawiają zasadne argumenty - takie rozwiązanie może spowodować jedynie wzrost kosztów i spadek efektywności. W ocenie skutków regulacyjnych ostatniego projektu ustawy o systemie kaucyjnym zaznacza się, że obecnie w Europie z systemu kaucyjnego korzysta 133 mln osób. Funkcjonuje on już w 12 państwach, a w kolejnych 15 trwają prace nad jego uruchomieniem. Co ważne, w większości europejskie systemy obejmują opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych, puszki metalowe, a w ośmiu państwach również szklane butelki jednorazowego użytku. Obecny projekt ustawy o systemie kaucyjnym nie poprawi wskaźników zwrotu opakowań szklanych zwrotnych. Dzisiejsze systemy ich obrotu i selektywnej zbiórki sięgają poziomu nawet 98% i są przykładem jak powinny funkcjonować systemy zbiórki opakowań zwrotnych. Dotychczas nie przedstawiono niczego, co argumentowałoby wprowadzenie butelek szklanych zwrotnych w regulacje zawarte w ustawie o systemie kaucyjnym – zaznacza Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”. .
Ustawa o systemie kaucyjnym ma na celu zapewnienie odpowiednich poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma także umożliwić stworzenie systemu, który będzie powszechny i równy zarówno dla użytkowników końcowych, jak i podmiotów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach.
Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” przekonuje, iż obecnie wypracowany system dystrybucji i odbioru opakowań szklanych wielorazowego użytku już pozwala na zapewnienie około 95% - 98% poziomu ich selektywnej zbiórki i to bez pośrednictwa operatorów systemów kaucyjnych. Są to poziomy planowane do osiągnięcia w 2029 roku. Brakujące kilka procent to - w ocenie organizacji branżowej - w zdecydowanej większości stłuczony surowiec, powstający w procesie produkcji, który w sposób kontrolowany trafia do hut szkła, a nie przestrzeni publicznej, zaśmiecając środowisko.
- System kaucyjny nie zwiększy tych wskaźników, ponieważ ten obszar selektywnej zbiórki odpadów jest niemalże w pełni zagospodarowany. Podmioty, które zapewniają niemal stuprocentowy poziom selektywnej zbiórki opakowań szklanych wielorazowego użytku nie powinny ponosić negatywnych skutków związanych z objęciem ich systemem kaucyjnym, w tym przede wszystkim niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Nałożenie na nie obowiązków związanych z wdrożeniem i utrzymaniem systemu kaucyjnego wydaje się nie wpisywać w cel ustawy. Nie ulega wątpliwości, że koszty, które będzie generował system kaucyjny pokryją konsumenci. A te w przypadku opakowań szklanych zwrotnych wielorazowego użytku trudno wytłumaczyć – zaznacza Dariusz Lizak.
Komentarz Chemii i Biznes
Już dziś sklepy mogą pobierać kaucję od szklanych butelek do napojów, zazwyczaj piwa, ale na zwrot może liczyć tylko ten klient, kto przedstawił paragon na zakup kaucjonowanego napoju. Natomiast od 2025 r. - w myśl ustawy, która weszła w życie - kaucja będzie zwracana także bez paragonu, bo własnie istotą systemu kaucyjnego będzie jego bezparagnowość. Dlatego to nowe rozwiązania, a nie te obecnie funkcjonujące, stanowią o wiele lepsze wyjście z punktu widzenia wygody konsumentów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...