2023-11-29 / Autor: Agnieszka Dąbrowska, HG Robotics
Pytanie o to, jak bardziej zoptymalizować proces produkcyjny na stałe zadomowiło się w przemyśle produkcyjnym, w tym branży kosmetycznej. Niektóre procesy można przyspieszyć dzięki rozwojowi technologii, ale nie wszystkie. Pozostaje część prac, które trzeba wykonać manualnie. Tak jest w procesie konfekcjonowania.
Korzystając z jednej linii konfekcjonującej do nalewania różnych produktów konieczne jest zaplanowanie przerw w produkcji na mycie i przezbrojenie urządzenia. Restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego oraz jakość oferowanych przez producentów kosmetyków, narzuca konieczność zapewnienia najwyższej dbałości o higienę i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów.
Czas przezbrojenia układu dozującego na inne medium zależy od właściwości fizykochemicznych samego medium, po którym należy wyczyścić układ. Zależnie od specyfiki medium, czas mycia może trwać nawet do kilku godzin, jak np. przy kremach czy peelingach. Dlatego bardzo korzystnym i popularnym rozwiązaniem jest wymienny układ dozujący pozwalający przezbroić linię na inne dozowane medium w ciągu 10 minut, bez konieczności zatrzymywania linii. Całe przezbrojenie polega na wypięciu modułu dozującego, wyjechaniu (urządzenie na kółkach) z linii bazowej, a następnie wprowadzeniu w to miejsce, i przypięciu, drugiego modułu.
Dozowanie w wymiennym układzie mokrym wykorzystuje technologię objętościową. Funkcjonują małe, kompaktowe, dwunalewakowe moduły, a także rozbudowane, przeznaczone do urządzeń wielogłowicowych, posiadające nawet do 12 nalewaków. Takie urządzenia mogą być doposażone w dodatkowe rozwiązania, takie jak mieszadło, czy podgrzewanie. Każda jednostka posiada własny, niezależny zbiornik z czujnikiem poziomu cieczy. Zbiornik jest uzupełniany za pomocą pomp zewnętrznych.
Do zaprojektowania podstawowego układu dozującego w linii konfekcjonującej niezbędne jest określenie jakiego rodzaju płyny oraz jaki zakres pojemności ma być obsługiwana na projektowanej linii. Wielu producentów na jednej linii konfekcjonującej napełnia produkty o różnej pojemności, np. Maskary pojemność 5 ml, oraz szampon 1000 ml. Aby zachować precyzję i powtarzalność dozy, mniejsze pojemności, do 300 ml, wymagają innego zestawu cylindrów niż dozy większe (powyżej 300 ml). To narzuca konieczność przestoju maszyny w związku z przezbrojeniem na inny produkt. W takiej sytuacji warto mieć dwie jednostki: jedną z zestawem cylindrów dla małej dozy, a drugą z cylindrami do większej dozy. W takiej sytuacji przezbrojenie nie tylko trwa wyjątkowo krótko, ale także jest mniej skomplikowane i nie wymaga fachowej obsługi działu utrzymania ruchu.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby zamówienie całej linii od razu wraz z wymiennym układem dozującym: nie jednym- a dwoma, lub nawet trzema, zależnie od tego, ile gam produktów producent planuje dozować na takiej linii. Każda jednostka mogłaby być przeznaczona do innego rodzaju produktów, np. do małych pojemności, do dużych pojemności, do produktów podgrzewanych. Choć można byłoby na linii bazowej obsłużyć bardzo szeroką gamę produktów, bez wykorzystania jednostki, to trzeba wówczas zakładać przestoje maszyny, niezbędne do przezbrojenia (np. na inną dozowanie produktów o innej pojemności), lub mycie linii (przy zmianie na inne medium).
Wciąż nowe trendy pojawiające się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym sprawiają, że wykorzystanie jednej linii produkcyjnej musi być jeszcze bardziej uniwersalne niż dotąd. Stwarza to nowe wyzwania i przestrzenie do ulepszeń. Wymienny układ dozowania jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania, w szczególności dla tych firm, które produkują krótkie serie lub/oraz oferują dużą różnorodność produktów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...