2023-10-05 / Autor: Amanda Mackinnon, Marketing & Communications Manager, Marinova Pty Ltd
W związku ze stale rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na składniki pochodzenia morskiego producenci innowacyjnych preparatów do pielęgnacji ciała coraz częściej sięgają po fukoidany. Te bioaktywne związki ekstrahowane z makroalg spełniają wszystkie współczesne wymogi kosmetyczne. Są składnikami naturalnymi, pozyskiwanymi w sposób zrównoważony dla środowiska, mają certyfikat pochodzenia organicznego, a przy tym są skuteczne.
Rys historyczny
Makroalgi (zwane potocznie wodorostami) są cenione od wieków na całym świecie dzięki różnorodnym właściwościom leczniczym, a historia ich stosowania przez człowieka jest niezwykle ciekawa. Najwcześniejsze wzmianki o wykorzystywaniu do celów leczniczych makroalg zawierających fukoidany pochodzą z Monte Verde w południowym Chile. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w latach 70. ubiegłego wieku odnaleziono fragmenty wodorostów ze śladami żucia datowane na okres około 12000 lat p.n.e. Ustalono, że były one spożywane zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo, w połączeniu z innymi roślinami.
Przedstawiciele dawnych cywilizacji wykorzystywali wodorosty także do celów kosmetycznych. Mieszkańcy starożytnej Mezopotamii używali ich jako barwników do upiększania ust, a w czasach chińskiej dynastii Qin składniki pozyskiwane z wodorostów były najprawdopodobniej używane do pielęgnacji skóry. Przechodząc do czasów bardziej współczesnych, w XVIII wieku dużą popularność zyskała talasoterapia, czyli wykorzystywanie wody morskiej i substancji pochodzących z morza do celów leczniczych. W Anglii zapanowała wówczas moda na kąpiele w morzu i nacieranie skóry świeżymi wodorostami. Z kolei w XIX wieku Francuzi stali się pionierami zabiegów uzdrowiskowych obejmujących gorące i zimne kąpiele z dodatkiem wodorostów, a także inhalacje, okłady, wcierki i maści zawierające ten składnik. Wśród korzyści z takich zabiegów wymieniano redukcję cellulitu, zmniejszenie masy ciała, łagodzenie objawów depresji i zmęczenia oraz hamowanie procesu przedwczesnego starzenia.
W czasach współczesnych można łatwo wymienić szereg popularnych zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem wodorostów. Powszechnie dostępne są nie tylko preparaty pielęgnacyjne na bazie makroalg, m.in. kremy, maseczki, żele, spraye i peelingi, ale także żywność i suplementy diety.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...