2022-01-25 / Autor: Krzysztof Rosłaniec, prezes zarządu, DOT2DOT
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną rolę pełnią opakowania produktów kosmetycznych i detergentowych, będące cichym ambasadorem danej marki oraz narzędziem budującym jej odpowiedni wizerunek, a co za tym idzie realnie wpływające na sprzedaż. Jednak we współczesnym świecie sama atrakcyjność opakowań nie wystarczy. Konsumenci coraz większą wagę przywiązują do ich aspektów pozamaterialnych, z których jednym z ważniejszych jest szeroko pojęta „ekologiczność”. Widać, że nadają coraz większe znaczenie temu, czy opakowanie jest eco-friendly, z czego jest wykonane, czy łatwo poddaje się recyklingowi lub czy posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzone specjalistycznymi badaniami.
Co tak naprawdę oznacza, że dane opakowanie jest ekologiczne? Trudno w jednym zdaniu dać wyczerpującą odpowiedź; wydaje się, że składa się na to wiele elementów. Na pewno musi być wytwarzane z surowców naturalnych lub odnawialnych, przyczyniając się dzięki temu do optymalnego wykorzystania surowców naturalnych (recykling). Powinno być wyprodukowane przy użyciu ekologicznych technologii. Powinno być też odzyskiwane w procesie recyklingu, bądź też podlegać rozkładowi (biodegradowalność). I oczywiście musi być bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia użytkownika, odpowiednio chroniąc produkt.
Opakowania a wpływ na środowisko
Odpowiedzialne dbanie o środowisko to obecnie wiodący trend w wielu branżach, w tym szczególnie w poligrafii i wśród producentów opakowań. Tym bardziej, że nie da się ukryć, iż branża opakowaniowa, z racji użycia w procesie produkcji różnych materiałów (od papieru do tworzyw sztucznych), ma ogromny wpływ na środowisko oraz kształtowanie trendów i nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Dlatego też strategie wytwórców opakowań na najbliższe lata zakładają zredukowanie śladu węglowego, ograniczanie zużycia wody i energii elektrycznej. Można to osiągnąć poprzez modernizację technologii druku, inwestowanie we wdrażanie nowych ekologicznych i biodegradowalnych materiałów oraz w rozwój nowych rozwiązań cyfrowych i IT. Zwłaszcza, że dbanie o środowisko to regulowany prawnie obowiązek. Europejski Zielony Ład zakłada przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów, ich ograniczanie, efektywne gospodarowanie zasobami, ponowne wykorzystanie, naprawę i recykling.
Jakie rozwiązania wybrać?
Proekologiczne działania rozwijane są na każdym etapie cyklu życia produktu. Od wstępnego etapu projektowania opakowań, przez dobór surowców oraz planowanie dostaw do klienta końcowego. Wdrażanie ekologicznych technologii w branży poligraficznej to priorytet. Odpowiedzialni producenci opakowań edukują i proponują nowe rozwiązania. Często tworzywa zastępowane są tekturą, okienka plastikowe – celulozą, a mniej ekologiczne metody uszlachetnienia – ekologicznym cold foil. Metoda ta polega na nałożeniu na podłoże warstwy metalizowanej (z wykorzystaniem kleju wodnego lub UV), a następnie zadrukowaniu powierzchni z wykorzystaniem różnych technologii suszenia. Na zadrukowywane podłoże (np. karton) w miejscach, gdzie ma się znaleźć uszlachetnienie, nanosi się warstwę kleju. Następnie na te same miejsca nanoszona jest warstwa ozdobnego metalu. Brak folii podłożowej na opakowaniu oraz zastosowanie kleju wodnego sprawiają, że ta technologia jest bardziej ekologiczna niż inne metody uszlachetniania druku, a jednocześnie bardzo atrakcyjna wizualnie. Do ekologicznych rozwiązań należy też drukowanie LED, które nie generuje ozonu, oszczędza energię i zapewnia ośmiokrotnie mniejszą emisję ciepła niż tradycyjne drukowanie UV. Jak widać, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że opakowania nie muszą być szaro-brązowe, aby być ekologiczne. Mogą błyszczeć, a jednocześnie być zdatne do recyklingu.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...