2024-02-06 / Autor: Antoni Łuchniak, Kółko i krzyżyk
Może się wydawać, że rosnąca rola sprzedaży online marginalizuje znaczenie opakowań, ich wpływ na konsumentów i na sprzedaż. Nic bardziej mylnego! Opakowania, jakie znamy, nigdzie się nie wybierają. Ich rola wręcz rośnie, a one zyskują kolejne funkcje.
Od lat trend był jasny. Sprzedaż online ciągle rosła i stawała się coraz ważniejszym źródłem dochodów każdej firmy. Pandemia COVID-19, a w szczególności lockdowny, doprowadziły do niesamowitego wzrostu zakupów dokonywanych przez internet. W 2022 roku niemal jedna trzecia pieniędzy wydanych w Wielkiej Brytanii na zakupy została przeznaczona właśnie na zakupy przez internet! To mniej niż w rekordowym roku 2020 (gdy było to 36%), ale znacznie więcej niż w 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią (wtedy było to ok. 19%).
Konkurencyjne przewagi
Rosnąca popularność zakupów przez internet oznacza konieczność dokładniejszego przyjrzenia się kosztom, jakie to generuje. I nie chodzi tylko o koszt opakowań wysyłkowych, lecz o całokształt związany z wysyłką. Kto sprawniej opanuje ten element w swojej firmie, ten zyska przewagę nad konkurencją. W jaki sposób? Odpowiedź kryje się w trzech słowach: czas, surowce, preferencje.
Czas to kluczowy zasób w każdej firmie. Jeśli więc w małej firmie pracownicy pół dnia spędzają na oklejaniu produktów kartonem i foliowaniu ich streczem, to najprawdopodobniej robią coś źle. Gdy spędzają całe dnie na składaniu kartonów do wysyłki, a potem rozglądają się za jakimiś ścinkami, którymi mogą wypełnić pustą przestrzeń, to również marnują czas. Jest w tym jednak i dobra strona. Po wprowadzeniu kluczowych zmian pojawią się ogromne oszczędności czasowe.
Równie istotne są surowce. Nie chodzi tylko o to, że należy wydać pieniądze na zakup kartonów do wysyłek. Ktoś musi złożyć zamówienie, odebrać je, znaleźć miejsce do przechowywania tych kartonów, folii czy wypełnień. Trzeba monitorować te zasoby i dbać o ponowienie zamówienia, zanim się skończą. A gdy już zostaną zużyte na spakowanie zamówienia dla klienta, to właśnie na niego przerzucany jest problem uporania się z odpadami pozostałymi po zakupie wyrobu. To wszystko oznacza, że nie tylko wytwarza się niepotrzebną górę śmieci, ale też firma jest uzależniona od dużej liczby kolejnych podmiotów – dostawców surowców związanych z opakowaniami wysyłkowymi.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...