2023-05-04
BASF z partnerami realizuje projekt badawczo – rozwojowy, który pokazuje, że opakowania wielowarstwowe można rozdzielać i poddawać recyklingowi na skalę przemysłową.
Folie wielowarstwowe znajdują zastosowanie w szerokiej gamie materiałów opakowaniowych, szczególnie w przemyśle spożywczym. Europejski Zielony Ład przewiduje, że do 2030 r. opakowania muszą w dużym stopniu nadawać się do recyklingu. W przyszłości szczegóły te będzie regulować rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Projekt rozporządzenia został przedstawiony w listopadzie 2022 r.
Do tej pory recykling folii wielowarstwowej okazywał się trudny, ponieważ folia jest wykonana z różnych materiałów. Projekt współpracy z udziałem firm BASF, Krones, SÜDPACK i TOMRA wykazał jednak, że możliwe jest rozdzielenie wielowarstwowych opakowań PET/PE na poszczególne elementy i zawrócenie ich do obiegu materiałów jako surowców. Podczas pierwszej próby przemysłowej przeprowadzonej w zakładzie pilotażowym Krones we Flensburgu partnerzy byli w stanie całkowicie oddzielić aż 69% komponentów PET/PE i częściowo oddzielić kolejne 12%. Podejście to jest wyjątkowe, ponieważ wykorzystuje istniejącą infrastrukturę wyłącznie do recyklingu opakowań wielowarstwowych.
Pierwsza faza projektu została zainicjowana na początku 2021 r., kiedy firma TOMRA przeprowadziła próby sortowania z wykorzystaniem tacek PET/PE. Tace te zostały wyprodukowane przez firmę SÜDPACK przy użyciu „kleju rozdzielającego” opracowanego przez BASF. SÜDPACK, wiodący producent wysokowydajnych folii do pakowania produktów spożywczych, niespożywczych i medycznych, korzystając ze swego specjalistycznego know-how w zakresie laminowania na bazie wody, był w stanie opracować wielowarstwowe folie, które można rozdzielić przez mycie na gorąco.
Aby zamknąć obieg materiałów, wielowarstwowe folie nadające się do recyklingu muszą najpierw zostać wyselekcjonowane ze strumienia odpadów. Głównym wyznacznikiem sukcesu tego etapu była zdolność technologii AUTOSORT firmy TOMRA do oddzielania tacek PET/PE nadających się do recyklingu od tacek nienadających się do recyklingu. Technologia NIR jest w stanie wykryć wielowarstwowe tace PET zawierające klej firmy BASF. Dzięki temu możliwe jest sortowanie tacek ze strumienia odpadów i dodawanie ich do surowców wtórnych.
Krones, firma zajmująca się m.in. opracowywaniem systemów recyklingu tworzyw sztucznych, dołączyła do zespołu projektowego w lipcu 2022 roku. W jednym z pilotażowych zakładów firmy przeprowadzono próby sprawdzające, czy możliwe jest oddzielenie laminowanych folii PET/PE na ich pojedyncze warstwy na skalę przemysłową. Z powodzeniem zastosowano standardowy proces mycia na gorąco, powszechnie stosowany w recyklingu PET, w wyniku czego oddzielone PET i polietylen można ponownie wykorzystać jako monomateriały. W ten sposób udowodniono, że rozwarstwianie folii wielowarstwowych działa. Jednak separację folii można jeszcze poprawić, optymalizując poszczególne parametry procesu, a także wielkość cząstek płatków.
Proces rozdzielania składników folii PET i PE opiera się na specjalnie opracowanych do tego celu klejach. Kleje te są stosowane podczas laminowania folii wielowarstwowych do łączenia różnych materiałów funkcjonalnych. Klej do laminowania musi mieć najlepszą możliwą siłę klejenia, gdy jest to wymagane, ale nadal umożliwia łatwe oddzielenie dwóch folii, gdy przychodzi czas na recykling.
Projekt jest nadal w toku. Dostosowując różne parametry procesu recyklingu i dalej udoskonalając stosowany klej do laminowania, partnerzy dostrzegają dodatkowe możliwości poprawy wskaźnika recyklingu tworzyw sztucznych. Jakość materiałów pochodzących z recyklingu jest bowiem głównym celem całego przedsięwzięcia, tak samo jak możliwość ponownego wykorzystania PET do produkcji opakowań do żywności. Z kolei frakcja polietylenu będzie wykorzystywana jako surowiec do produkcji nowych opakowań dla przemysłu niespożywczego.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...