2021-12-29
Polski Pakt Plastikowy zidentyfikował opakowania nadmierne i problematyczne, zalecając ich eliminację. Takie działanie ma pomóc w rozwiązaniu problemu odpadów tworzyw sztucznych.
Polski Pakt Plastikowy to platforma łącząca firmy i organizacje mające na celu zamknięcie obiegu opakowań plastikowych w naszym kraju. Jest to wielostronne partnerstwo, będące częścią sieci Paktów Plastikowych, koordynowanych przez Fundację Ellen MacArthur. Działania Paktu skupione są wokół trzech obszarów: ograniczania użycia tworzyw sztucznych, innowacji oraz zamykania obiegu.
Sygnatariusze Paktu dokonali analizy opakowań z tworzyw sztucznych, które sprawiają problemy pod kątem ich późniejszego zagospodarowania jako odpadu. Wpierw zidentyfikowali takie opakowania, a nastepnie zalecają ich eliminację poprzez przeprojektowanie, innowacje i alternatywne modele dostawy.
W ocenie przedstawicieli PPP, opakowania zidentyfikowane jako nadmierne i problematyczne są bardzo zróżnicowane, a ich problematyczność wynika z czynników zarówno technicznych, jak i ekonomicznych oraz ujawnia się na różnych etapach przetwórstwa odpadów opakowaniowych.
Zidentyfikowane opakowania nadmierne i problematyczne cechują się różnym stopniem trudności zmniejszenia stosowania przez biznes. W tym gronie znaleźć można zarówno pozycje, których eliminacja jest stosunkowo łatwa, jak i opakowania, których redukcja lub zastąpienie wymaga innowacji i poszukiwania nowych, niedostępnych dziś technologii. Istnieją również opakowania, dziś w Polsce postrzegane jako problematyczne, dla których już opracowano innowacyjne technologie przetwórstwa i zagospodarowania, jednak obecnie występujące na zbyt małą skalę, aby możliwe było zamknięcie obiegu.
W ocenie PPP, opakowania nadmierne to takie, których eliminacja nie wpłynie na ograniczenie wszystkich niezbędnych funkcji opakowania; można ich uniknąć lub je zastąpić (np. stosując modele wielokrotnego użycia), przy jednoczesnym zachowaniu użyteczności. Natomiast opakowania problematyczne to takie, które z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną efektywnie zagospodarowane po użyciu, utrudniają przetwarzanie innych wyrobów lub do ich produkcji wykorzystuje się niebezpieczne substancje chemiczne.
Podstawowe cechy przywoływanych opakoań to:
- Mając na uwadze zawarty w definicji opakowań nadmiernych warunek eliminacji, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcji opakowania, identyfikacja opakowań nadmiernych może stanowić wyzwanie, wynikające z różnic w interpretacji tego pojęcia. Pomimo tego, obserwując działania podejmowane na rynkach innych Paktów Plastikowych, dostrzec można, że istnieje grupa opakowań nadmiernych identyfikowana najczęściej. Do opakowań tych można zaliczyć m.in. folie stosowane w opakowaniach zbiorczych i transportowych, folie w opakowaniach jednostkowych (stosowane np. na pudełkach tekturowych) oraz wyroby jednorazowe z tworzyw sztucznych. Grupy te stanowią dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia poszukiwań opakowań nadmiernych w przedsiębiorstwach – wdrażania działań eliminacyjnych i poszukiwania alternatywnych modeli wielokrotnego użytku – tłumaczą sygnatariusze Paktu.
Lista opakowań nadmiernych zidentyfikowana w Polskim Pakcie Plastikowym
Foliopaki i polybagi: opakowania foliowe stosowane przy wysyłce produktów (jednostkowe, zbiorcze i transportowe), np. odzieży.
Folie w opakowaniach zbiorczych: opakowanie zbiorcze najczęściej stosowane dla napojów i konserw.
Folia stretch (B2B): stosowane do zabezpieczenia towarów na paletach.
Opakowania o nadmiernej objętości w stosunku do zawartości: opakowania, w których przestrzeń pomiędzy produktem a zamknięciem opakowania jest niewspółmiernie duża, np. opakowania przekąsek, kosmetyków.
Nadmierne opakowania pośrednie i bezpośrednie: produkty, w których wewnątrz opakowania, każda porcja pakowana jest odrębnie, (np. torebki na herbatę, czekoladki, ciasteczka) oraz opakowania jednostkowe z papieru, dodatkowo opakowane folią, np. kremy, herbaty.
Wieszaki dołączone do produktu: stosowane między innymi przy sprzedaży obuwia letniego, strojów kąpielowych, akcesoriów.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...