2020-05-22
Różne podmioty środkowoeuropejskie: przedsiębiorstwa i jednostki badawczo – rozwojowe zaangażowały się w projekt na rzecz opracowania innowacyjnych zrównoważonych biokompozytowych opakowań, spełniających cele gospodarki o obiegu zamkniętym. Polskę reprezentuje w tym gronie Łukasiewicz – COBRO – Instytut Badawczy Opakowań.
- Opakowania oferują nam wiele korzyści, jednak często mają bardzo krótki okres użytkowania, zanim staną się odpadem. Materiały, z których je wytworzono mogą być ponownie wykorzystane, tylko jeżeli projekt opakowania, oraz systemy zbiórki i gospodarowania odpadami umożliwiają efektywny i ekonomiczny proces przetwórstwa. Szczególne wyzwanie stanowią opakowania wielomateriałowe. Z tego też powodu projekt BIOCOMPACK- CE zajmuje się problematyką opakowań z kompozytów łączących papier i biotworzywa. Materiały te doskonale się uzupełnią, jednak ich łączenie, z punktu widzenia zrównoważonego wykorzystywania surowców stanowi poważną przeszkodę. Rezultatem projektu będą opakowania łączące funkcjonalność z przydatnością do recyklingu i kompostowania. Projekt wykorzystuje potencjał Europy Środkowej i Wschodniej, jako regionu o położeniu i infrastrukturze doskonałych dla opracowywania realnych rozwiązań – komentuje prof. Andrej Kržan, koordynator projektu BIOCOMPACK- CE.
Wśród celów projektu znalazły się takie aspekty, jak szybszy rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie opakowań z papieru, biotworzyw i kombinacji wielomateriałowych papier-biotworzywa, zastępujących opakowania z tworzyw sztucznych, ale również przyspieszenie rozwoju tworzyw biopochodnych w celu zmniejszenia kosztów zrównoważonych produktów. Wyzwaniem jest efektywne oddzielanie odpadów konwencjonalnych tworzyw sztucznych od odpadów biodegradowalnych tworzyw polimerowych w celu zmniejszenia ich wpływu podczas recyklingu organicznego oraz podniesienie do maksimum recyklingu kompozycji materiałowych papier-biotworzywa w papierniach z zamiarem odzyskania włókien.
W ocenie odpowiedzialnych za projekt, papier i tektura stanowią ponad 40% całkowitej masy odpadów opakowaniowych wygenerowanych w 28 krajach Unii Europejskiej. Drugą znaczącą grupę stanowią odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych. Obecność mikrocząsteczek tworzyw sztucznych zarówno w materiałach wtórnych z recyklingu papieru, jak i w kompoście staje się poważnym problemem.
- W Europie Środkowej istnieją duże możliwości rozwoju współpracy i koordynacji działań przemysłu i ośrodków naukowych i tym samym zwiększenia synergii w zakresie projektowania, produkcji i recyklingu opakowań wykonanych z papieru łączonego z tworzywami. Dotychczas powiązania te nie są jednak wystarczająco zdefiniowane i trwałe ze względu na brak świadomości w zakresie stosowania nowych, ekologicznych tworzyw wśród producentów opakowań biokompozytowych, wytwarzanych z kompozycji papieru i tworzyw; odrębne podejście do tworzyw i do papieru stosowane w organizacjach branżowych i klastrach; brak wspólnej strategii innowacyjnej w jasnym europejskim i krajowym kontekście prawnym i gospodarczym oraz brak narzędzi wspomagających MŚP we wprowadzaniu nowych rozwiązań w zakresie opakowań wykonanych z kompozycji papieru i tworzyw – tłumaczą realizatorzy projektu.
Dodają przy tym, iż w związku ze wzrostem zainteresowania zagadnieniami związanymi z tworzywami polimerowych i recyklingiem, produkty wykonane z kombinacji materiałów, zwłaszcza kompozycji z udziałem tworzyw sztucznych, również podlegają większej kontroli. Spośród nich szczególnie kompozyty papieru i tworzywa, ze względu na ich szerokie zastosowanie, są atrakcyjnym celem, ponieważ korzyści z ich ulepszenia mogą być znaczące. Poziomy recyklingu, które są regularnie podwyższane dla większości materiałów opakowaniowych, mają jeszcze większe znaczenie dla odpowiednich opcji końca cyklu życia wyrobu. Ponadto wyzwania środowiskowe, społeczne i gospodarcze koncentrują się na potrzebie zrównoważonego rozwoju I przejścia w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, opartej na surowcach odnawialnych. W tym kontekście wyroby opakowaniowe wykonane z kompozycji papieru i biotworzyw mogą odgrywać strategiczną rolę.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...