2022-01-07 / Autor: Agnieszka Kulawik-Pióro, Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Katedra Chemii i Technologii Organicznej
W Polsce przyczyną około 20% rejestrowanych zgonów są choroby nowotworowe. Kobiety najczęściej chorują na nowotwory złośliwe piersi, okrężnicy i odbytnicy, szyjki macicy, płuc, jajnika i trzonu macicy. U mężczyzn są to nowotwory złośliwe płuc, okrężnicy i odbytnicy, żołądka, gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i krtani. Większa częstość występowania nowotworów złośliwych u kobiet niż u mężczyzn obserwowana jest w grupach osób w wieku 20-44 lata i 45-65 lat. Z roku na rok widoczna jest również niepokojąca dynamika wzrostu liczby zachorowań i obniżenie wieku zachorowań na nowotwory złośliwe.
Obecnie medycyna oferuje metody terapeutyczne o działaniu miejscowym oraz systemowym, których skuteczność zależy od rodzaju guza, jego umiejscowienia, ale przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Metody miejscowe opierają się na oddziaływaniu bezpośrednio na guz i obejmują chirurgię i radioterapię. Leczenie systemowe to chemio- i hormonoterapia oraz leczenie biologiczne. Niezależnie od zastosowanej terapii proces ten jest długotrwały, wymagający działania na wielu płaszczyznach, takich jak wsparcie psychologa oraz rehabilitacja chorego po leczeniu. Sam proces leczenia jest często dotkliwy i wyniszczający organizm chorego. Ponieważ leki podawane pacjentom oddziaływają na szybko dzielące się komórki nowotworowe, ale także komórki zdrowe, nieodłącznym elementem terapii są objawy niepożądane, które dodatkowo obciążają pacjentów i ich bliskich. Do zdrowych komórek ulegających szybkiemu podziałowi zalicza się m.in. komórki skóry, jak i jej przydatków, tj. włosy czy paznokcie. Konsekwencją tego jest fakt, iż wiele działań niepożądanych po zastosowaniu leczenia onkologicznego objawia się w reakcjach skórnych (tzw. manifestacje skórne) i widocznych jest na skórze, włosach czy też paznokciach. W większości przypadków manifestacje skórne nie stanowią zagrożenia dla życia, jednak wpływają na codzienną aktywność pacjentów (i tak zmagających się już z innymi uporczywymi objawami, jak ból czy świąd), ich samopoczucie, obniżoną samoocenę i akceptację swojego wyglądu. Całość przekłada się niestety na modyfikację leczenia, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do jego przerwania.
Aby nie dopuścić do takich sytuacji, zespoły lekarzy, dermatologów, kosmetologów opracowały algorytm postępowania w przypadku niepożądanych zmian skórnych u pacjentów poddanych leczeniu onkologicznemu, a sama terapia toksyczności skórnej substancji przeciwnowotworowych jest elementem codziennej praktyki lekarzy onkologów czy innych specjalności. Co ważne, odpowiednio prowadzone działanie profilaktyczne, monitorowanie stanu skóry pacjenta oraz szybkie postawienie rozpoznania i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia danego powikłania umożliwia dobrą jakość życia pacjentów leczonych z powodu nowotworów, a także uniknięcie modyfikacji leczenia.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...