2024-12-12
Zarząd Orlenu zrezygnował z inwestycji w rozbudowę mocy petrochemicznych. Projekt Olefiny III, flagowe przedsięwzięcie zaplanowane przez wczesniejszy zarząd płockiego koncernu, zostało uznane za zbyt kosztowne. Nie zmienia to faktu, że Polska, jako importer etylenu, potrzebuje inwestycji w petrochemię i Olefiny III były właśnie wyjściem naprzeciwko temu wyzwaniu.
Inwestycja Orlenu w rozbudowę kompleksu petrochemicznego miała być pierwszą tego typu w Europie w ostatnich latach i tym samym odpowiadać na deficyt produktów bazowych na rynku. Ówczesny zarząd koncernu przekonywał, że rozbudowa pozwoli na wykorzystanie efektów skali. Obecnie spółka ma 5% udziału w rynku petrochemicznym w Europie. Po realizacji inwestycji udział miał wzrosnąć do 6,4%. Aktualne moce krakera parowego, w którym produkowany jest etylen wynoszą 640 tys. ton. Projekt Olefiny III zakładał zwiększenie tych mocy do 1,04 mln ton, czyli o ok. 60%. Całkowita produkcja petrochemikaliów, która w Grupie Orlen wynosi ponad 5 mln ton, miała wzrosnąć o ponad 1 mln ton.
W ramach inwestycji stary zarząd Orlenu planował wyłączenie zbudowanej ponad 40 lat temu części instalacji olefin o mocach produkcyjnych ok. 340 tys. ton, modernizację nowsz o mocach ok. 300 tys. ton i przede wszystkim budowę nowego krakera parowego o mocach 740 tys. ton. W skład realizowanego kompleksu wchodzić miało także pięć dodatkowych jednostek wytwórczych, w tym nowa, duża instalacja do produkcji tlenku etylenu i glikoli. Po zakończeniu inwestycji docelowy udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrosnąć miał z 14% do 19%. Dawne władze Orlenu uznawały to za ważne w kontekście spodziewanego zmniejszenia się zapotrzebowania na produkty z rafinerii i spodziewanego wzrostu popytu na wyżej marżowe petrochemikalia o ok. 80% do 2050 r.
Obecny zarząd Orlenu inwestycję nazwał „nietrafioną”. Dowodzi, że rzeczywiste koszty realizacji projektu sześciokrotnie przekroczyłyby pierwotne założenia.
„Rzetelna weryfikacja kosztów i warunków budowy kompleksu Olefiny III, dokonana po raz pierwszy od momentu rozpoczęcia projektu, wykazała, że inwestycja nie dawała szansy na zwrot. ” - podał Orlen w komunikacie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...