2024-12-12
Rząd przyznaje, że wielkim problemem jest lawinowo rosnący napływ nawozów ze Wschodu do Polski, na czym szczególnie mocno traci Grupa Azoty. W sprawie dotyczącej tego, jak przeciwdziałać zjawisku trwają polityczne rozmowy. Tyle tylko, że efektów brak.
- Postępująca od 2020 roku ekspansja rosyjskich i białoruskich nawozów na polskim rynku przyczynia się do znaczącego spadku konkurencyjności polskich firm nawozowych i może prowadzić do konieczności ograniczenia produkcji przez krajowe zakłady produkcyjne. Obserwowane znaczące wzrosty importu nawozów spoza UE mają istotny wpływ na kształtowanie cen produktów nawozowych, skutkują wzrostem zapasów oraz kosztów magazynowania dla krajowych producentów, a tym samym wpływają negatywnie na ich wyniki finansowe. W szczególności, obecna skala importu nawozów ma negatywny wpływ na sytuację finansową Grupy Azoty oraz na realizację jej programu naprawczego. Należy jednak zauważyć, że ograniczenie nieuczciwego importu nie jest kluczowym elementem restrukturyzacji Grupy Azoty. Zarząd Grupy Azoty wdraża działania optymalizujące w poszczególnych obszarach działalności spółki i jej Grupy Kapitałowej oraz przygotowywany jest długoterminowy plan restrukturyzacji i transformacji Grupy, w którym zarząd wskaże konkretne działania w obszarach operacyjnych, w tym również w obszarze inwestycji - komentuje Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.
W ocenie ministerstwa, niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań, zarówno na poziomie krajowym, jak i UE, skutkujących wprowadzeniem mechanizmów hamujących napływ rosyjskich nawozów oraz dalsze uzależnianie gospodarek państw członkowskich UE od ich dostaw. W związku z powyższym, Minister Aktywów Państwowych popiera postulowane przez producentów nawozów wprowadzenie ceł na nawozy na poziomie minimum 30%, jako najszybsze i najbardziej skuteczne.
Tyle deklaracji i zapewnień. Co w sprawie zrobiono? Niewiele, lub nic, bo do dzisiaj żadnego prawnego rozwiązania chroniącego rynek nie ma, choć ministerstwo wylicza szereg spotkań, które były poświęcone zagadnieniu.
I tak w czerwcu 2024 r., podczas posiedzenia Komitetu do Spraw Europejskich, została przedstawiona przez ministerstwo informacja na temat zasadności wprowadzenia sankcji gospodarczych na import nawozów mineralnych.
W lipcu 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyły się polsko - niemieckie konsultacje międzyrządowe. Podczas spotkania Minister Aktywów Państwowych wskazał na niepokojące zjawisko skokowego wzrostu produkcji i napływu nawozów z Rosji i Białorusi na rynek UE i jego wpływu na lokalnych producentów, podkreślając jednocześnie konieczność podjęcia zdecydowanych działań w ramach UE w zakresie sankcji i wprowadzenia ceł na nawozy.
W sierpniu 2024 r. w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów, które miało na celu wypracowanie działań na rzecz ochrony polskiego rynku przed napływem nawozów z Rosji i Białorusi. Obecni na spotkaniu ministrowie zadeklarowali zrozumienie dla inicjatywy wprowadzenia ceł na nawozy i chęć współpracy w tym zakresie, podkreślając w sposób szczególny aspekt długofalowego bezpieczeństwa, w tym żywnościowego, Polski.
Ponadto Minister Aktywów Państwowych zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii z pisemną prośbą o skoordynowanie działań w zakresie rozważenia wystąpienia do Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej w celu ustanowienia ceł na import nawozów z Rosji i Białorusi na poziomie 30%.
Pomimo deklaracji sprawa wciąż jest nierozwiązana.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...