2023-09-25 / Autor: Fundacja PlasticsEurope Polska
Niezamierzone straty granulatu tworzyw mogą zdarzyć się na każdym etapie produkcji, przetwórstwa i transportu pomimo prowadzonych standardowych kontroli środowiskowych, bezpieczeństwa i zarządzania jakością. Dlatego branża podejmuje niezależne inicjatywy w dążeniu do całkowitego zatrzymania przedostawania się granulatu tworzyw sztucznych do środowiska. Jedną z nich jest program Operation Clean Sweep®, będący jednocześnie kluczowym elementem dobrowolnego zobowiązania członków Plastics Europe 2030 Voluntary Commitment. W 2023 roku do programu wprowadzone zostało nowe narzędzie, które przyczyni się do dalszego zwiększenia jego efektywności.
O problemie zanieczyszczenia środowiska, w tym morskiego, odpadami tworzyw sztucznych mówi się coraz więcej, a kolejne badania uświadamiają jego skalę i wyzwania, z jakimi się wiąże. Europejskie stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych Plastics Europe na bieżąco angażuje się w toczące się dyskusje oraz podejmuje niezależne działania wspierające branżę w walce ze stratami i wyciekami granulatu do środowiska. O samym problemie zanieczyszczenia tworzywami, a także o programie Operation Clean Sweep®, którego celem jest całkowite zatrzymanie przedostawania się granulatu do ekosystemów, pisaliśmy już na łamach „Chemii i Biznesu” kilkukrotnie (m.in. „Nie traćmy ani granulki” w „Chemia i Biznes” 3/2021). Tymczasem wraz z rozwojem programu OCS powstają nowe praktyczne narzędzia, które przyczyniają się do zwiększenia jego efektywności i jeszcze lepszego wspierania firm w osiągnięciu założonych celów ograniczania niezamierzonego wpływu na środowisko.
Na początku tego roku Plastics Europe i Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC) ogłosiły uruchomienie pierwszego w historii zharmonizowanego europejskiego systemu certyfikacji będącego częścią Operation Clean Sweep®. Dzięki ujednoliconym procesom i procedurom kontrolowania oraz dokumentowania strat granulatu w całym łańcuchu dostaw system umożliwia wszystkim sygnatariuszom i innym firmom mającym do czynienia z granulatem ocenę oraz ilościowe określenie stopnia realizacji zobowiązania OCS. W ramach systemu zostały wyznaczone jednolite minimalne wymagania (w oparciu o sześć filarów deklaracji OCS), których spełnienie będzie regularnie kontrolowane przez akredytowane jednostki certyfikacyjne.
System został opracowany pod kierownictwem komitetu nadzorczego złożonego z decydentów, jednostek certyfikujących i przedstawicieli przemysłu. Uwzględniono także rekomendacje zebrane w drodze konsultacji społecznych. Efekty wdrażania systemu będą przedstawiane w corocznych raportach, a firmy objęte certyfikacją umieszczone w ogólnodostępnym rejestrze online. Przemysł tworzyw sztucznych aktywnie wspiera cel Komisji Europejskiej w zakresie określenia kierunków polityki ograniczającej przedostawanie się mikroplastików do środowiska. W Europie deklarację OCS zobowiązującą do wdrożenia usprawnień i procedur w zakresie zapobiegania wyciekom granulatu podpisało dotąd 2570 sygnatariuszy, w tym wszyscy członkowie Plastics Europe oraz stale rosnąca liczba przetwórców i firm logistyczno-transportowych. Wierzymy, że zarówno dotychczasowe, jak i nowo podejmowane działania naszej branży, w tym wprowadzenie europejskiego systemu certyfikacji OCS, mogą stanowić wzór do kształtowania tej polityki.
Jednocześnie jesteśmy przekonani, że tylko ściśle współpracując w całym łańcuchu wartości, możemy skutecznie walczyć z wyciekami granulatu do środowiska. Dlatego niezmiennie zachęcamy wszystkich uczestników systemu tworzyw do przystąpienia do programu Operation Clean Sweep®. Z informacjami na temat programu oraz z dostępnymi narzędziami i materiałami pomocnymi przy wdrażaniu OCS, a także zasadami systemu certyfikacji i obowiązującymi wymaganiami można się zapoznać na stronie www.opcleansweep.eu lub kontaktując się z Fundacją PlasticsEurope Polska.
Celem programu Operation Clean Sweep® jest wspieranie firm we wdrażaniu dobrych praktyk w zakresie zarządzania granulatem w celu osiągnięcia zerowego wycieku granulatu w każdym procesie związanym z produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych. Program obejmuje cały łańcuch wartości branży tworzyw: producentów tworzyw w formach podstawowych oraz mieszanek, przetwórców tworzyw (w tym recyklerów), stowarzyszenia branżowe, firmy logistyczne i transportowe, a także pozostałych uczestników łańcucha wartości branży tworzyw.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...