2024-08-22
Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, wprowadza na rynek nową technologię, która ogranicza emisję sześciofluorku siarki (SF6), pochodzącego w 80% z sektora energetycznego.
Sześciofluorek siarki (SF6) jest szeroko stosowany w rozdzielnicach, krytycznych elementach chroniących sieci elektroenergetyczne i zapewniających transformację energetyczną w czasach niezwykłej rozbudowy sieci. Jest on 24 300 razy bardziej szkodliwy dla klimatu niż CO2 i pozostaje w atmosferze przez ponad tysiąc lat - znacznie dłużej niż dwutlenek węgla, którego żywotność wynosi mniej niż 200 lat. Łącznie stanowi to 220 milionów ton ekwiwalentu CO2 lub 0,6% globalnych emisji. Dla porównania, to więcej niż ekwiwalent 50 konwencjonalnych elektrowni węglowych.
Choć wysokie standardy stosowane w branży sprawiają, że wycieki są niewielkie, a przypadkowe uwolnienia SF6 rzadkie, to jednak zarówno podmioty prywatne, jak i organy regulacyjne niechętnie podchodzą do dalszego stosowania SF6 - gazu, który postrzegają jako poważne zagrożenie dla środowiska i odpowiedzialność. .
Aby pomóc sektorowi energetycznemu w rozwiązaniu tego problemu, firma Hitachi Energy wprowadziła na rynek rozdzielnicę najwyższego na świecie napięcia wolną od SF6 - wyłączniki, które mogą być stosowane w rozdzielnicach w izolacji gazowej (GIS) lub wyłącznikach typu DTB.
Urządzenia te zastąpią rozdzielnice SF6 na całym świecie, w tym w Chinach, które są źródłem 57% globalnej emisji tego gazu. Każda nowa podstacja 550 kV GIS wykorzystująca nowe urządzenie eliminuje ekwiwalent emisji dwutlenku węgla równy 170 całkowicie wypełnionym pasażerami jumbo jetom lecącym z Paryża do Nowego Jorku. Zachowuje przy tym rozmiar, wydajność i poziom niezawodności tradycyjnej rozdzielnicy.
– Trudno przecenić kluczową rolę, jaką ten mało znany gaz odgrywa w utrzymywaniu włączonych świateł w naszych domach. Był on tak samo ważny w budowaniu nowoczesnego świata, jak stal i beton. To sprawia, że wycofanie SF6 jest wyjątkowo trudne. Branża może sprostać podwójnym wyzwaniom związanym z surowymi przepisami dotyczącymi SF6 i rosnącymi wymaganiami w zakresie przesyłu tylko dzięki rozwiązaniom, które eliminują ten gaz bez konieczności ustępstw w zakresie rozmiarów urządzeń lub wydajności. Nasza nowa technologia EconiQ jest pierwszą, która spełnia tę krytyczną potrzebę. Hitachi Energy jest pierwszą firmą, która opracowała zrównoważone produkty dla takiego poziomu napięcia, dla którego wykorzystuje się najwięcej SF6. W miarę jak świat podąża ku zrównoważonej przyszłości energetycznej, tak samo musi być z systemami zasilania. Ponieważ rozdzielnice są zazwyczaj eksploatowane przez 40 lat, ważne jest, aby działać szybko, gdyż decyzje podjęte dzisiaj zadecydują o sukcesie realizacji strategii zerowej emisji netto do 2050 roku- mówi Markus Heimbach, wiceprezes wykonawczy Hitachi Energy.
Unia Europejska wdrożyła już ścisłe regulacje dotyczące wycofywania SF6 z rozdzielnic średniego i wysokiego napięcia odpowiednio do 2030 i 2032 roku. Wielka Brytania i USA przygotowują podobne regulacje.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...