2017-01-30
Rada Nadzorcza Inowrocławskich Kopalń Soli Solino zatwierdziła strategię rozwoju na lata 2017-2021. Zakłada ona dalsze magazynowanie paliw, handel solanką i konfekcjonowanie soli.
Nowa strategia jest efektem dwuletniej pracy zespołu ds. gospodarczych, powołanego na mocy Porozumienia z Organizacjami Związkowymi zawartego w styczniu 2015 r. Przewiduje kontynuację programu inwestycyjnego, mającego na celu zwiększenie operacyjności oddanego do eksploatacji w 2002 r. Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw i dostosowanie go do wymogów znowelizowanej Ustawy o zapasach obowiązkowych. Znowelizowane w połowie 2014 r. przepisy wprowadzają normy dotyczące wydajności wytłaczania zapasów interwencyjnych paliw silnikowych i ropy naftowej z bezzbiornikowych magazynów podziemnych. Dzięki realizowanemu programowi inwestycyjnemu w Solino infrastruktura Magazynu będzie spełniać ustawowe wymagania techniczne.
Strategia zakłada także utrzymanie pozycji lidera w zakresie handlu solanką w Polsce oraz utrzymanie ciągłości frontu solankowego w celu realizacji zobowiązań sprzedażowych względem głównych odbiorców. Aktualnie spółka wydobywa rocznie ok. 9 mln m3 solanki i utrzymanie tego poziomu wymaga wielomilionowych inwestycji polegających na odwiercaniu nowych otworów i uruchamianiu nowych pól eksploatacyjnych w należących do niej kopalniach w Górze i Mogilnie.
Dokument odnosi się również do rozwoju działalności solnej prowadzonej na Wydziale Konfekcjonowania Soli. Spółka zamierza konsekwentnie zwiększać swój udziału w rynku sprzedaży soli. Zakładane w strategii działania przewidują rozszerzenie działalności, modernizację parku maszynowego oraz poprawę efektywności produkcji i zyskowności sprzedaży soli i wyrobów solnych.
IKS Solino to spółka z Grupy Orlen. Koncentruje się na podziemnym magazynowaniu ropy i paliw, wydobyciu solanki oraz konfekcjonowaniu soli. Spółka jest największym producentem solanki w kraju. Solanka wydobywana jest w dwóch kopalniach zlokalizowanych w miejscowościach Góra i Mogilno. Eksploatacja prowadzona jest z powierzchni tzw. metodą otworową, która polega na wprowadzeniu w złoże kolumn rur, a następnie wtłaczaniu wody do jednej z kolumn, co powoduje wypływanie solanki z drugiej kolumny. Następnie solanka przesyłana jest rurociągami do największych w Polsce zakładów branży sodowej i chemicznej. Firma jest też właścicielem Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw w Górze koło Inowrocławia. To jedyny tego typu obiekt w Polsce, a taka formuła magazynowania paliw i ropy naftowej uznawana jest za najbezpieczniejszą i najbardziej ekologiczną.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...