2023-01-30
Firma Ichemad – Profarb rozwija innowacyjną technologię, pozwalającą na efektywną produkcję z zachowaniem dużego stopnia czystości. Chodzi o proces dyspergacji liniowej, czyli umożliwienie połączenia surowców ciekłych z sypkimi, który w odróżnieniu od procesu szarżowego jest prowadzony na urządzeniach przepływowych.
Dyspersja to układ przynajmniej dwufazowy, w którym jedna z faz stanowi materiał silnie rozdrobniony w drugiej fazie, zwanej inaczej ośrodkiem dyspersyjnym. Obie fazy mogą być dowolne, muszą się jednak różnić między sobą składem lub stanem skupienia. Proces dyspergowania pigmentów i napełniaczy ma istotny wpływ na późniejszą stabilność farb oraz właściwości powłoki takie jak krycie, trwałość itp.
Sercem technologii i procesu jest inliner typu PDI, czyli centralne urządzenie wchodzące w skład instalacji do dyspergacji liniowej, którego elementami roboczymi są pracujące w komorze roboczej rotor i nieruchomy stator. Obracający się z dużą prędkością rotor, położony w niewielkiej odległości od statora, powoduje powstanie dużych sił ścinających. W wyniku tego, wirująca wewnątrz komory mieszanina wytwarza podciśnienie, które jest wykorzystywane do zasysania do wnętrza komory surowców sypkich. Na skutek pracy układu generowany jest intensywny ruch medium z króćców wlotowych (surowce sypkie i ciekłe) do króćca wylotowego. Surowce sypkie i ciekłe, zasysane przez odpowiednie króćce tworzą wewnątrz komory zdyspergowaną mieszaninę, która tłoczona jest przez króciec wylotowy. Silnik napędu może pracować z prędkością regulowaną w zakresie 300 - 3600 obrotów na minutę. Bezstopniowa regulacja obrotów rotora umożliwia zmianę intensywności procesu w zależności od fazy produkcji (zasysania lub dyspergacji w obiegu).
Do zalet produkcji z wykorzystaniem dyspergatorów przepływowych należy zaliczyć zmniejszenie emisji zanieczyszczeń sypkich do atmosfery, znaczne oszczędności związane z brakiem konieczności zakupu i utrzymania instalacji odpylania, jak również oszczędność czasu i energii.
Zasilanie i sterowanie dyspergatorem jest realizowane z rozdzielnic, które zabudowane są w pomieszczeniach rozdzielni elektrycznych. Dostęp personelu obsługującego urządzanie jest do nich ograniczony. Rozdzielnice są stawiane poza strefą zagrożenia wybuchem. Z tego względu przy dyspergatorze jest zabudowany pulpit sterujący. Wyposażenie pulpitu sterującego może być mniej lub bardziej rozbudowane. W nowoczesnych instalacjach poza podstawowymi elementami sterującymi pulpity sterujące wyposażane są w dotykowe panele obsługowe HMI.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...