2020-01-20
Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy planują w 2020 r. ekspansję geograficzną na nowe rynki zbytu. Jednocześnie firma uznała, że 2019 r. był dla jej rozwoju przełomowy.
Podając najważniejsze plany na rozpoczęty rok, władze Nitro-Chemu stwierdziły, iż chcą pojawić się z produktami na bardzo odległych rynkach, takich jak np. RPA, Tajwan oraz Arabia Saudyjska. Spółka liczy także na zwiększenie dostaw amunicji dla polskiej armii, w tym pocisków do samobieżnego działa polowego. Chce jednocześnie utrzymać wysoki poziom wydatków na modernizację i unowocześnienie zaplecza technologicznego oraz infrastrukturalnego.
Specjalizacja spółki obejmuje produkcję materiałów wybuchowych kruszących i ich kompozycji oraz produktów chemicznych przeznaczonych dla przemysłu zbrojeniowego i chemicznego; a także wytwarzanie amunicji dla odbiorców wojskowych oraz cywilnych środków strzałowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw z sektora górnictwa skalnego, geofizyki i prac drogowych. Całości dopełnia produkcja folii z tworzyw sztucznych dla branży opakowań.
Od 2015 r. ponad 80% produkcji zakładu kierowana jest na eksport, więc nie dziwi, że właśnie plany eksportowe uważane są za podstawowe, gdy mowa o przyszłym rozwoju. W tym kontekście jednym z najważniejszych wydarzeń dla Nitro-Chemu było w ostatnich miesiącach potwierdzenie przez armię Stanów Zjednoczonych przyszłej współpracy i podpisanie kontraktu na dalsze zamówienia.
Innym istotnym wydarzeniem w 2019 r. dla rozwoju Nitro-Chemu było uruchomienie linii produkcyjnej pocisków MK 82 stosowanych przez myśliwce F16. Do polskiej armii trafiło już 200 tego typu bomb. Pociski MK82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do NATO, zatem w tym obszarze spółka także liczy na możliwość eksportu bomb na rynki zagraniczne.
Sukces przyniosły ponadto prace badawcze nad pierwszym polskim małowrażliwym materiałem K-43. Pocisk wypełniony środkiem minimalizuje ryzyko niezamierzonej detonacji.
- Rok 2019 był rekordowy pod względem wydatków na modernizację przedsiębiorstwa. Remonty i rozbudowa kosztowały nas ponad 30 mln zł. Powstały m.in. dodatkowe stacje węglowe, które eliminują substancje organiczne ze ścieków produkcyjnych przekazywanych do oczyszczalni - powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Zakładów Chemicznych Nitro-Chem.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...