2022-07-28
Niemieckie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych przyznaje, że Niemcy pozostają potęgą europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych, z wieloma mocnymi stronami w zakresie materiałów, sprzętu i możliwości przetwarzania, ale niektóre podsektory zmagają się z problemami. Generalnie jednak przetwórstwo tworzyw sztucznych jest w tym kraju na dobrej drodze do osiągnięcia celów gospodarki o obiegu zamkniętym.
Według niemieckiej organizacji branżowej, sprzedaż w przemyśle tworzyw sztucznych wzrosła o 12,6% do 69,4 mld euro w 2021 r., ale firmy członkowskie nadal znajdują się pod dużą presją, aby osiągać dobre wyniki. Stowarzyszenie wskazuje na „eksplozję kosztów” surowców i energii, a także wiele opóźnień w dostawach i wynikających z nich zawieszeń zamówień, szczególnie w przypadku dostaw samochodowych.
Sektor motoryzacyjny zmaga się z największą liczbą problemów. W ostatnich miesiącach kilku europejskich producentów samochodów tymczasowo wstrzymało produkcję, co miało znaczący negatywny wpływ na łańcuch dostaw, w tym trwałe zamknięcie niektórych przetwórców. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA, rejestracje samochodów osobowych spadły o 2,4% w 2021 r., do nieco poniżej 10 mln sztuk w 27 krajach UE. Według prognoz, produkcja motoryzacyjna w UE wzrośnie o 17% w 2022 roku, choć nadal będzie mniejsza o 26% w porównaniu z poziomem z 2019 roku. Mocne ożywienie jest prawdopodobne dopiero w czwartym kwartale tego roku.
Ogólne perspektywy gospodarcze na 2022 r. pozostają bardzo zróżnicowane. Około połowa członków naszego stowarzyszenia w pierwszym półroczu tego roku oczekiwała wzrostu sprzedaży, ale to nie nastąpiło. Kilku zastanawiało się nad przeniesieniem lub zakończeniem produkcji - powiedział Roland Roth prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych.
Roth wezwał do zmniejszenia dopłat rządowych do cen energii. Jeśli chodzi o ceny materiałów, powiedział, że ostatnie wzrosty były „szalone”. Średnio ceny tworzyw sztucznych w Europie wzrosły o ponad 50% rok do roku w pierwszej połowie 2021 r. i w tym roku pozostają niezmiennie wysokie.
- Niekontrolowany wzrost kosztów energii i coraz większe trudności ze znalezieniem surowców to śmiertelna mieszanka dla naszego sektora i stwarza realne ryzyko niemożności zaspokojenia potrzeb naszych klientów. Ta sytuacja ma nieuniknione konsekwencje również dla cen naszych produktów – dodał Roth.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...