2024-11-15 / Autor: Dominik Wójcicki
Co czeka przemysł chemiczny w Niemczech? Branża, która w Europie nie ma sobie równych znajduje się w ogromnym kryzysie. Zauważają to analitycy PwC i pytają wprost: czy sytuacja przemysłu chemicznego przyspiesza dezindustrializację całych Niemiec?
PwC przygotował raport poświęcony obecnemu stanowi niemieckiego przemysłu chemicznego. W opracowaniu zauważono, że przemysł chemiczny, który był motorem historycznego wzrostu niemieckiej gospodarki, znajduje się dzisiaj na czele spadków i od niego może się zacząć odprzemysłowienie naszych zachodnich sąsiadów. Wolumeny produkcji w niemieckiej chemii spadły od roku 2018 o 21% i żaden inny sektor w tym państwie nie zanotował takiej straty. Druga na liście branża papieru to spadki na poziomie 18%.
Na tym fakcie szczególnie cierpi konkurencyjność Niemiec: nie tylko zyski branży chemicznej skurczyły się o 12% w porównaniu z 2018 r., ale aż o 90% spadły nakłady inwestycyjne, a liczba zamówień jest najniższa od 10 lat. W obliczu kurczącego się popytu krajowego zorientowany na eksport przemysł niemiecki nie jest już w stanie konkurować na globalnych rynkach. Lata 2022 i 2023 to pierwsze lata w historii Niemiec z ujemnym bilansem handlowym chemikaliami z Chinami (wolumen i wartość).
Zmorą sektora są wysokie ceny energii, które już od dawna nie są konkurencyjne w porównaniu z wiodącymi gospodarkami świata. I chociaż dyskusja nad Renem skupia się głównie na cenach energii elektrycznej, to kluczowym wyzwaniem jest gaz ziemny i jego wykorzystanie jako surowca. Wolumenowo, pomimo kryzysu, Niemcy zwiększyły konsumpcję błękitnego paliwa. Aktualnie około 30% podstawowych chemikaliów jest pośrednio lub częściowo opartych na gazie ziemnym. Zrównoważone alternatywy, takie jak zielony wodór lub biomasa, nie osiągną znaczącego udziału w rynku chemicznym w przewidywalnej przyszłości. W efekcie tego całe łańcuchy wartości są zagrożone, ponieważ przemysł nawozowy, który ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw żywności, jest w dużym stopniu zależny od amoniaku, a na początku tego łańcucha surowcowego jest właśnie gaz ziemny.
Eksperci PwC uważają, że obciążenia regulacyjne w UE drastycznie zaostrzyły się w ostatnich latach, a w dodatku Niemcy wykazują większą niepewność polityczną w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, co odstrasza przed podejmowaniem tam działań innowacyjnych i inwestycyjnych. Konieczne są zatem krótkoterminowe decyzje na szczeblu politycznym oraz przemysłowym, aby zwiększyć konkurencyjność Niemiec jako kraju produkcyjnego.
- Niemiecki sektor chemiczny nie ma takiej elastyczności, jak większe przedsiębiorstwa globalne, które mogą łatwiej przenieść produkcję do Chin lub USA. Dlatego nadszedł czas, aby decydenci w przemyśle chemicznym, a także rząd i instytucje publiczne zintensyfikowały swoje wysiłki na rzecz poprawy sytuacji - brzmi konkluzja raportu PwC.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...