2024-10-31
Pilotażowy projekt egzekwowania przepisów przeprowadzony przez Forum ds. egzekwowania przepisów ECHA wykazał, że 6% skontrolowanych produktów kosmetycznych zawierało niebezpieczne substancje, zakazane na mocy przepisów POP i REACH.
Krajowe organy egzekwowania przepisów w 13 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) sprawdziły prawie 4,5 tys. produktów kosmetycznych, głównie analizując listę składników, pod kątem obecności kwasu perfluorooktanowego (PFOA), długołańcuchowych kwasów perfluorokarboksylowych (PFCA) i pokrewnych substancji oraz cyklicznych siloksanów D4 i D5. Organy stwierdziły, że 285 skontrolowanych kosmetyków zawierało niebezpieczne substancje chemiczne, których stosowanie jest zakazane w tych produktach. Wykryto następujące substancje:
Perfluorononyl dimetykon; Perfluorooktyloetylotrietoksysilan; Perfluorononylethyl karboksydecyl PEG-10 dimetykon; Cyklopentasiloksan (D5); cyklometikon (mieszanka D4, D5 i D6); cyklotetrasiloksan (D4).
Substancje te nie są dozwolone w kosmetykach, ponieważ zostały zidentyfikowane jako trwałe zanieczyszczenia organiczne (POP) lub (bardzo) trwałe, (bardzo) bioakumulujące się i toksyczne (PBT/vPvB), które niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzi i środowisko. Ich stosowanie jest zakazane na mocy Konwencji sztokholmskiej w sprawie POP lub ograniczone na mocy rozporządzenia REACH.
Na podstawie krajowych doświadczeń perfluorononylodimetikon znajdowano głównie w eyelinerach i konturówkach do ust, w formie ołówka lub kredki. D4 i D5 znajdowano w odżywkach do włosów i maskach do włosów.
Na przykład perfluorononylodimetikon rozkłada się do PFOA i długołańcuchowych kwasów perfluorokarboksylowych. Z kolei PFOA i siloksany, D4 i D5, rozkładają się powoli w środowisku i gromadzą się w organizmach ludzi i innych gatunków. PFOA jest nie tylko trwały w środowisku, ale także toksyczny dla rozrodu i podejrzewa się, że powoduje raka. Podejrzewa się również, że D4 szkodzi płodności.
Kontrole przeprowadzono głównie poprzez sprawdzenie listy składników. Konsumenci powinni być świadomi, że substancje objęte ograniczeniami znaleziono w różnych rodzajach produktów kosmetycznych, od różnych sprzedawców i w różnych przedziałach cenowych.
Organy egzekucyjne podjęły działania w celu usunięcia z rynku produktów niezgodnych z przepisami. W większości przypadków pierwszym krokiem było wydanie pisemnej porady, aby wskazać dostawcom, jak przestrzegać prawa.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...