2021-02-02 / Autor: Oktawian Milewski
Europejski przemysł nawozowy osiągnął technologiczne granice w zmniejszaniu poziomu własnej emisyjności, ale to wciąż zbyt mało w obliczu wyzwań polityki klimatycznej.
W ostatnich trzech sezonach w UE-28 nawozy zawierające średnio 11,5 mln ton azotu (N), 2,7 mln ton fosforu (P) i 3,1 mln ton potasu (K) zastosowano na 133,8 mln ha gruntów rolnych. Nawożeniu nie poddano 44,6 mln ha uprawnych. Uwzględnienie perspektyw gospodarczych i spodziewanych zmian w obszarze upraw w Europie powoduje, że roczne zużycie nawozów osiągnie w perspektywie kolejnych 10 lat 11,1 mln ton w przypadku nawozów azotowych, 2,7 mln ton w przypadku nawozów fosforowych oraz 3,2 mln ton w przypadku nawozów potasowych. Nawozy te zostaną zastosowane na 133 mln ha pól uprawnych.
Główną uprawą w krajach UE pozostają zboża, które stanowią 32% użytków rolnych. Szacuje się, że całkowita powierzchnia upraw zbóż w UE-28 zmniejszy się o 0,8% w ciągu kolejnych 10 lat. Jednocześnie oczekuje się, że plony zbóż wzrosną w tym okresie średnio o 4%, co spowoduje ogólny wzrost produkcji o 3%. Prognozuje się także, iż powierzchnia upraw rzepaku zmniejszy się o 5,5%, co przy wzroście plonu o 2% przyniesie spadek produkcji o 4%. Areał buraków cukrowych zmniejszyć się powinien o 6,3%. Powierzchnia upraw ziemniaków spadnie o 5,2%, ale przy zwiększonych plonach o 3%, ogranicza to straty produkcyjne do 2%.
Jak zatem widać, wielkości rynkowe w zakresie podaży i popytu zasadniczo się nie zmienią, czego nie można jednak powiedzieć o stale zmieniających się warunkach konkurencyjności w branży.
Na pewno w kontekście rozwoju europejskiego przemysłu nawozowego potrzebne jest przyjęcie mądrych rozwiązań politycznych, aby umożliwić przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu do 2050 r., przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności przemysłu nawozowego. Wiele można zrobić, ale odpowiednia ochrona przed ucieczką emisji z tej branży, czyli jej migracji poza UE, ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia ryzyk na jakie jest narażony europejski sektor nawozów. Tak samo mądre regulacje prawne mogą przyczynić się do zapewnienia równych szans producentom z UE, którzy podlegają kosztom emisji dwutlenku węgla w ramach obowiązywania systemu EU ETS, jak i importerom nawozów do UE, którzy takim regulacjom w zakresie EU ETS nie podlegają.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...