2013-04-08
Nanotechnologia to nie tylko przyszłość, ale realny przełom, który dokonuje się w przemyśle chemicznym. Pojęcie nanotechnologii odnosi się do projektowania, wytwarzania, charakterystyki oraz aplikacji materiałów i urządzeń w skali nano. W grę wchodzi interdyscyplinarność łącząca chemię, fizykę, biologię, inżynierię molekularną i materiałową. W tych ramach wykształciły się odmienne podejścia do nanotechnologii: bottom-up (wytwarzanie materiałów i urządzeń atom po atomie) oraz top-down (miniaturyzacja już istniejących materiałów do skali nano).
Według najnowszych trendów naukowych „nowa” nanotechnologia powinna spełniać trzy kryteria: badane struktury muszą mieć przynajmniej jeden wymiar nie przekraczający 100 nm, w procesie ich wytwarzania właściwości chemiczne i fizyczne powinny dać się kontrolować oraz musi istnieć możliwość budowania z tych struktur większych obiektów.
Nanotechnologia rozwijana jest już od kilku dekad, więc błędnym jest uznawanie, że uchodzi za dziedzinę, która dopiero w ostatnim czasie stała się popularna. Pierwsze osiągnięcia na tym polu miały miejsce już kilka dekad temu. W latach 80. ubiegłego wieku opracowano narzędzie w postaci skaningowego mikroskopu tunelowego, który umożliwia obrazowanie poszczególnych atomów w krysztale oraz ich przesuwanie. Wiele osób uznało wówczas pojawienie się takich obrazów za naukowe oszustwo. Jednak już tym odkryciem przygotowano scenę dla radykalnie nowego podejścia naukowego, jakim stała się właśnie nanotechnologia. W drugiej połowie lat 90. naukowe środowiska europejskie zaczęły inwestować w liczne programy w zakresie nanonauki. Z czasem opracowano solidne podstawy naukowe, dzięki czemu obecnie realne staje się zapewnienie przemysłowi możliwości czerpania korzyści wypływających z tej wiedzy poprzez opracowywanie nowych produktów i procesów.
Jeden z największych niemieckich specjalistów w dziedzinie nanotechnologii, prof. Alfred Forchel stwierdził kilka lat temu, że „nikt, kto zajmuje się nanotechnologią nie powinien się obawiać, że jest to tylko krótkotrwały trend. Ponieważ tendencja do miniaturyzacji nie jest jedynie modnym trendem naukowym, lecz ugruntowaną rzeczywistością, można spodziewać się, że rozwiązania techniczne będą proponowane w coraz mniejszej skali, przechodząc w wielu dziedzinach – począwszy od chemii, a skończywszy na technologii informatycznej – od mikrowymiarów do nanowymiarów".
Niemiecki naukowiec nie pomylił się. Istnieje dziś szereg zastosowań dla nanotechnologii. Największy rynek dostępnych produktów w skali nano stanowi jednak przemysł chemiczny. Rynki komercyjnie dostępnych nanoproduktów w podziale na branże przedstawiają się następująco: przemysł chemiczny (53%), półprzewodniki (33%), elektronika (7%), lotnictwo i militaria (3%), medycyna i farmaceutyka (2%), motoryzacja (1%), branża spożywcza (1%). W przemyśle chemicznym nanoprodukty znajdują zastosowanie m.in. jako katalizatory chemiczne oraz środki do oczyszczania wody, ścieków i powietrza. Rozmaite rozwiązania nanotechnologiczne poprzez redukcję ilości surowców zużytych do produkcji mogą też zmniejszać ilość odpadów powstających w całym cyklu życia wyrobów. Przykładem istniejących w nanotechnologii rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie użycia chemicznych środków czyszczących, pestycydów, biocydów są pokrycia fotokatalityczne stosowane do usuwania zanieczyszczeń z zabrudzonych elewacji budynków. Jest to praktyczne zastosowanie osiągnięć nanotechnologii, gdyż na skutek ciągle rosnącego zanieczyszczenia atmosfery elewacje budynków pokrywają się brudem, obniżając tym samym jakość środowiska miejskiego i zwiększając koszty utrzymania obiektów mieszkalnych.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2013 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...