2024-11-11 / Autor: Mirosława Margula, R&D Manager, Dr. Miele Cosmed Group S.A.
Nanotechnologia to dziedzina, która daje możliwość otrzymywania nanostrukturalnych materiałów posiadających unikatowe właściwości, inne od właściwości tych samych materiałów w skali „makro”. Właściwości te są wynikiem innej struktury atomowej oraz innych właściwości fizykochemicznych i biologicznych niż materiału wyjściowego.
Termin „nanotechnologia” został po raz pierwszy zastosowany w 1974 roku przez Norio’ego Taniguchiego, badacza Uniwersytetu Tokio, w odniesieniu do możliwości tworzenia materiałów na poziomie nanometrów. Jednak wizję inżynierii na poziomie atomowym przedstawił jeszcze wcześniej, bo już w 1959 roku, Richard Feynman, amerykański fizyk teoretyk, który w 1965 r. otrzymał Nagrodę Nobla za stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej.
Dzięki swoim właściwościom nanomateriały zrewolucjonizowały wiele dziedzin przemysłu i medycyny. Znalazły zastosowanie m.in. w rolnictwie, wspomnianej wcześniej medycynie, ochronie środowiska, budownictwie, w produkcji żywności, przemyśle kosmetycznym i detergentowym.
Mimo szerokiego zastosowania jednocześnie budzą one obawy dotyczące ich potencjalnego, negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz na środowisko. Ich małe rozmiary i wysoka reaktywność mogą prowadzić do potencjalnych zagrożeń toksykologicznych, w tym cytotoksyczności, genotoksyczności, a także zdolności do przenikania przez bariery biologiczne.
W 2017 roku uruchomiono European Union Observatory for Nanomaterials (EUON). Zadaniem Obserwatorium jest dostarczenie obiektywnych i wiarygodnych informacji dotyczących m.in. aspektów bezpieczeństwa nanomateriałów na rynku Unii Europejskiej. EUON gromadzi, analizuje i dokonuje przeglądów informacji z dostępnych źródeł, a w przypadku luk w danych dotyczących nanomateriałów uzupełnia je, zlecając badania zewnętrzne. EUON finansowany jest przez Komisję Europejską, a prowadzony jest przez Europejską Agencję Chemikaliów.
Oceny bezpieczeństwa nieżywnościowych produktów konsumenckich dokonuje też Scientific Committee on Consumer Safety (SCCS), czyli Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. SCCS to zespół niezależnych ekspertów z wielu dziedzin, którzy na podstawie dostępnych danych naukowych wydają opinie o bezpieczeństwie składników stosowanych w kosmetykach, w tym dotyczące nanomateriałów. Na podstawie wydawanych przez Komitet SCCS opinii dokonywane są, jeśli jest to zasadne, zmiany w regulacjach prawnych odnoszących się do składników kosmetyków.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...