2025-03-24
Konieczne jest odblokowanie potencjału zrównoważonego rozwoju przemysłu chemicznego dzięki szerokiej cyrkularności tworzyw - tłumaczy Jasper Munier z firmy Clariter.
Jak komentuje przedstawiciel firmy Clariter, w obliczu wyzwań środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia środowiska i zmiana klimatu, świat przemysłu przechodzi na bardziej zrównoważone i przyjazne metody produkcji, a cyrkularność stanowi w tym względzie nową koncepcję. Przemysł chemiczny jest jednym z największych konsumentów surowców kopalnych i poszukuje alternatyw. Taką alternatywę stanowią technologie recyklingu chemicznego, zwłaszcza w odniesieniu do odpadów tworzyw sztucznych.
- Wykorzystywanie odpadów tworzyw sztucznych jako źródła zielonych produktów petrochemicznych to nie tylko bardziej zrównoważona ścieżka dla przemysłu chemicznego, ale także może ona zmniejszyć globalne zanieczyszczenie plastikiem poprzez zwiększenie popytu na odpady tworzyw sztucznych. Kiedy produkty poddane recyklingowi mają wyższą wartość niż nowe produkty z tworzyw sztucznych, wówczas powstaje nowy katalizator gospodarki o obiegu zamkniętym. Wyższa wartość zwiększa popyt na odpady tworzyw sztucznych, co zwiększa zachętę do zapobiegania wydostawaniu się cennych odpadów z systemu poprzez wyrzucanie ich na wysypiska śmieci, do oceanu lub spalanie w atmosferze. Najwyższy czas, aby przemysł chemiczny zwrócił się ku odpadom tworzyw sztucznych jako zasobowi zastępującemu paliwa kopalne. Do tej pory głównym celem przemysłu było zmniejszenie/ekologizacja zużycia energii. Ale teraz przejście na zrównoważony rozwój w zakresie surowców staje się kolejnym obiecującym podejściem. Odpady tworzyw sztucznych są cennym zasobem, który można wykorzystać do znacznie więcej niż tylko recyklingu tworzyw sztucznych - wyjaśnia Jasper Munier.
Jak dowodzi, upcykling tworzyw sztucznych na produkty ma kilka cech, które czynią go szczególnie obiecującym źródłem surowców dla przemysłu chemicznego:
Nie konkuruje bezpośrednio z recyklingiem mechanicznym surowców, ponieważ może przyjąć szerszy zakres odpadów tworzyw sztucznych niż recykling mechaniczny.
Nie konkuruje z recyklingiem mechanicznym dla klientów, ponieważ nie produkuje plastiku.
Wykorzystuje pełny potencjał odpadów tworzyw sztucznych niskiej jakości, zapewniając tym samym bardziej kompleksowe i przekonujące rozwiązanie epidemii odpadów tworzyw sztucznych.
Jego możliwości techniczne są już dostępne i można je wdrożyć w łańcuchu wartości bez zakłóceń.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...