2024-08-11
Prowadzenie działalności związanej ze zbieraniem odpadów produkcyjnych lub zużytych produktów nadających się do ponownego przerobu wymaga zezwolenia. Działalność taka może być prowadzona na obszarach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność usługową lub przemysłową.
Istotne znaczenie dla inwestorów ma orzecznictwo sądów administracyjnych, które wykształciło dwie linie interpretacyjne: jedna korzystniejsza, a druga bardziej restrykcyjna.
- Linia restrykcyjna polega na tym, że działalność polegająca na zbieraniu i przetwarzaniu odpadów może mieć miejsce tylko w terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod gospodarowanie odpadami. Takie stanowisko zajęły m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku z 2 czerwca 2022 r. w sprawie II SA/Bk 185/22 oraz Naczelny Sąd Administracyjny z 29 września 2016 r. w sprawie II OSK 3214/14. Natomiast linia korzystniejsza dopuszcza gospodarowanie odpadami nie tylko na terenach wyraźnie do tego przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania, ale także na terenach, które nie wykluczają takiej działalności - komentuje Przemysław Ostrzyżek, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Dodaje on przy tym, iż w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 31 stycznia 2017 r. w sprawie II OSK 1553/16 sąd wyraził pogląd, że jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie wyłączono działalności polegającej na zbieraniu odpadów, to nie można przyjąć, że gospodarowanie odpadami jest możliwe tylko na ściśle przewidzianych dla takiej działalności terenach.
Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w orzeczeniu z 14 marca 2017 r. w sprawie II SA/Wr 844/16 wyraził pogląd, że pomiędzy zakazem ustanowionym w miejscowym planie zagospodarowania a przewidzianymi w tym planie przeznaczeniami istnieje przestrzeń, w której dokonuje się oceny zgodności planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wymaga to od organów przeprowadzania samodzielnych i wnikliwych analiz, aby ustalić, czy zamierzone przedsięwzięcie jest na tyle podobne i nie koliduje z wyraźnymi ustaleniami planu, że jego realizacja jest dopuszczalna.
Radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy przywołuje jeszcze dwa stanowiska sądów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w orzeczeniu z 24 listopada 2021 r. w sprawie II SA/Rz 1243/21 stwierdził, że brak możliwości wydania zezwolenia z uwagi na niezgodność zamierzonego sposobu gospodarowania odpadami z przepisami prawa miejscowego nie jest tożsamy z wymogiem, aby prowadzenie takiej działalności miało odzwierciedlenie w konkretnych zapisach planu miejscowego.
Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 czerwca w sprawie II SA/Gd 208/18 orzekł, że przeznaczenie terenu pod zabudowę produkcyjno-usługową nie wyklucza realizacji punktu zbierania i przetwarzania odpadów.
- Reasumując, działalność w zakresie zbierania odpadów produkcyjnych lub zużytych produktów wymaga odpowiednich zezwoleń i powinna być prowadzona na terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność usługową lub przemysłową. Orzecznictwo sądów administracyjnych odgrywa kluczową rolę w interpretacji przepisów dotyczących lokalizacji takiej działalności. Wyroki sądów wskazują, że organy administracyjne powinny dokonywać samodzielnych i wnikliwych analiz w celu ustalenia zgodności planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uwzględniając, że brak wyraźnego zakazu nie wyklucza prowadzenia działalności związanej z odpadami na danym terenie - podsumowuje Przemysław Ostrzyżek z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...