2022-03-31 / Autor: Marcin Okła, Eco Chemia
Mycie i czyszczenie powierzchni szklanych jest działaniem, na które z każdym dniem jest coraz większe zapotrzebowanie. W każdym sporym mieście znajdują się oszklone biurowce, charakteryzujące się ogromnymi powierzchniami szklanymi, na które składają się okna, ściany a nawet schody. Tego typu budynki wywołują wrażenie luksusu i prestiżu, jednak poprzez warunki atmosferyczne i codzienne użytkowanie szybko ulegają zabrudzeniu, a doprowadzenie ich do idealnego stanu nie jest prostą sprawą. Niby nic trudnego, a jednak… Ciągłe osadzanie się brudu oraz powstawanie smug na powierzchni stanowi zawsze największe wyzwanie przy tego typu usłudze. Żeby właściwie zadbać o tę powierzchnię powinniśmy ją poznać tak samo, jak i zabrudzenie, z którym mamy do czynienia.
Czym jest szkło? Jest to nieorganiczny materiał, nienasiąkliwy, składający się głównie z krzemianów, dobrze przepuszczający promieniowanie widzialne, bezbarwny lub barwiony. Szkło jest wrażliwe na uderzenia, wysoką temperaturę, lub jej szybką zmianę z wysokiej na niską, i odwrotnie. Podczas mycia może ulec uszkodzeniom, tj. pęknięciom stałym lub powierzchownym, porysowaniom, zmatowieniu, odbarwieniom, powstaniu soczewek. Dzięki swoim cechom znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. To, które wymaga pielęgnacji stosowane jest do produkcji okien, schodów, ścian, szklanek, kieliszków, wazonów, talerzy, ozdobnych dzbanków, butelek.
Zalecane roztwory czyszczące i myjące do szkła
W zależności od rodzaju szkła, jego zastosowania oraz zabrudzenia, jakie na nim występują dobiera się odpowiedni preparat do czyszczenia, mycia, nabłyszczania, polerowania, lub zabezpieczenia. Szkło, które ma kontakt z żywnością należy czyścić preparatami do tego stworzonymi, które opierają się głównie na surowcach naturalnego pochodzenia, tak aby w sytuacji niecałkowitego ich wypłukania nie stanowiły zagrożenia.
Mycie szkła w zmywarkach stanowi też nie lada wyzwanie, gdyż często pozostają na nim zacieki. Zalecane jest wówczas zbadanie twardości wody. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia, gdyż pozostałości jedzenia potrafią zapychać filtry, odpływy i osadzać się na ściankach, co powoduje nieprzyjemny zapach oraz problemy w myciu, a podczas płukania wodą ta miesza się z nieczystościami i nie pozwala w pełni na działanie nabłyszczacza. W przypadku mycia okien, balustrad, ścian należy dobierać preparaty pod rodzaj zabrudzenia, lub metodę mycia, pamiętając przy tym, aby czyścić też elementy sąsiadujące, czyli np. ramy okien. Mocno zabrudzone powierzchnie czyści się preparatami zawierającymi środki powierzchniowo czynne, wodorotlenki sodu lub potasu. Kolejnym ważnym składnikiem jest alkohol, który pomaga w odparowaniu, lub glikol, który spełnia dwie role: powoduje, że smugi po przetarciu powoli się niwelują oraz stanowi formę ochronną i ułatwiającą kolejne mycie. Dodatkowo tego typu preparaty nadają się do czyszczenia stali, która często towarzyszy szkłu.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...