2023-10-16 / Autor: Łukasz Miernik, współzałożyciel firmy MPR Labs / Artykuł sponsorowany
Ocena bezpieczeństwa kosmetyku jest często kojarzona z Raportem Oceny Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego (ang. Cosmetic Product Safety Report). Jest to kierunek jak najbardziej słuszny, jednak na ocenę czy produkt nie zagraża życiu i zdrowiu ludzi składa się wiele czynników – przede wszystkim tych z zakresu mikrobiologii.
Zgodnie z art. 3 Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 „Produkt kosmetyczny udostępniany na rynku powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania”. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków składa się m.in. z oceny zgodności składu produktu, oceny toksykologicznej składników kosmetyku czy też oceny wyników badań gotowego produktu, w których zawiera się bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Posługujemy się w tym obszarze głównie dwoma normami: ISO 29621:2017-04 i ISO 17516:2014. Pierwsza z nich definiuje jakie produkty możemy zakwalifikować jako produkty niskiego ryzyka mikrobiologicznego (są to produkty charakteryzujące się niską aktywnością wody, niskim pH lub wysoką zawartością alkoholu). ISO 17516:2014 zaś odnosi się do pozostałych grup. To właśnie ta norma, określa główne warunki bezpieczeństwa mikrobiologicznego dla kosmetyków, które trzeba potwierdzić w laboratorium. Nierozłącznym elementem badania produktów pod kątem mikrobiologicznym jest ocena skuteczności ich zakonserwowania. W tym celu wykonywany jest test konserwacji (ang. Challenge Test) zgodnie z normą ISO 11930:2012, podczas którego próbka kosmetyku jest kontaminowana referencyjnymi szczepami drobnoustrojów. Działanie to ma odzwierciedlać wtórne zakażenie produktu podczas codziennego użytkowania.
Zarówno proces badawczy jak i utworzenie dokumentacji to bardzo duża odpowiedzialność, która musi być podparta odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. W MPR Labs tworzymy Raporty Oceny Bezpieczeństwa oraz wykonujemy badania we własnym laboratorium. Łącznie tych dwóch obszarów pozwala nam kompleksowo opiekować się kosmetykami wprowadzanymi na rynek i właściwie oceniać ich bezpieczeństwo.
O autorze: Łukasz Miernik, współzałożyciel firmy MPR Labs oraz twórca projektu CV – Creative Vision, ukończył studia magisterskie na kierunku Logistyka w Biznesie na Uniwersytecie Łódzkim. Były pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz największych firm technologicznych, jak LG, Samsung czy Sony. Jego obecna kariera zawodowa obecnie skupia się w obszarze wprowadzania nowych produktów kosmetycznych, wyrobów medycznych oraz innowacji poprzez ścisłą współpracę ze światem naukowym. Prywatnie oraz z nabytego wykształcenia w kręgu zainteresowań znajdują się m.in. geopolityka, nowe technologie czy aspekty ekonomiczne otaczającego nas świata.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...