2017-08-26
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poinformował o potencjalnym ryzyku klasyfikacji plastyfikatora DINP jako substancji reprotoksycznej.
Substancje , które do tej pory były rozpatrywane w kategorii substancji wpływających na gospodarkę hormonalną człowieka to głównie ftalany o niskim ciężarze cząsteczkowym, takie jak DEHP, BBP, DBP i DiBP. W 2001 r. zostały one sklasyfikowane jako substancje wpływające na rozrodczość. Pomimo tego DEHP jest nadal powszechnie stosowany poza UE.
Plastyfikator DINP (ftalan diizononylowy) zastąpił w wielu przypadkach wycofane ftalany. Jednakże obecnie Komisja Europejska prowadzi prace, które mogą ograniczyć takżę użycie plastyfikatora DINP. KE rozpatruje propozycję Danii, aby DINP sklasyfikować jako środek wpływający na rozrodczość kategoria 1B. Do maja tego roku otwarte były konsultacje publiczne dotyczące duńskiej propozycji.
Organizacje EuPC i European Plasticisers, czyli branżowe podmioty zrzeszające przetwórców tworzyw sztucznych oraz producentów plastyfikatorów odniosły się do propozycji krytycznie. Wskazały na duży wysiłek branży tworzywowej w celu zastąpienia plastyfikatorów o niskim ciężarze cząsteczkowym właśnie plastyfikatorem DINP. Podkreślano także brak jasnych dowodów na działanie DINP na rozrodczość. Jednocześnie organizacje przypominają, że obszerne dane naukowe na temat DINP i innych ftalanów o wysokiej masie cząsteczkowej, o których mowa, wskazują na wyraźny brak efektów reprodukcyjnych. Pozostałe ftalany o wysokiej masie cząsteczkowej to DIDP, DPHP i DINCH.
DINP jest jednym z głównych plastyfikatorów ogólnego przeznaczenia dla polichlorku winylu. Według Eurpean Plasticesers trzy plastyfikatory ogólnego zastosowania, czyli DINP, DIDP i DPHP odpowiadają za 57% zapotrzebowania na plastyfikatory w Europie. DINP jest najczęściej stosowanym plastyfikatorem w tej rodzinie. Główne aplikacje, w których jest używany, to wykładziny podłogowe, kable, pokrycia dachowe, folie i arkusze, wykładziny ścienne, tkaniny powlekane, giętkie profile, o łącznej wielkości 1 miliona ton. Ftalany diizononylowe mają także zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...