2024-04-30
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustaliło, na ile wodoru odnawialnego stać będzie Polskę pod względem produkcji do końca 2030 r.
Zgodnie z unijną dyrektywą RED III w zakresie promowania energii ze źródeł odnawialnych, państwa członkowskie zostały zobligowane do dążenia na rzecz zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w zużyciu energii w sektorze przemysłu o co najmniej 1,6 pkt proc. średniorocznie do 2030 r. Ponadto UE silnie promuje wykorzystanie „zielonego” wodoru w przemyśle. Z tego względu zobowiązano państwa członkowskie, aby wodór RFNBO stanowił 42% do 2030 r. i 60% do 2035 r. w strukturze wodoru stosowanego do celów związanych z energią końcową i celów innych niż energetyczne.
Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, realizacja celu na 2030 r. wymaga ok. 270 tys. ton wodoru RFNBO, jako surowca docelowego lub pośredniego do produkcji amoniaku. Przez ostatnie 10 lat w Polsce największym odbiorcą wodoru był sektor nawozowy – dlatego do wytworzenia amoniaku do utrzymania produkcji nawozów będzie niezbędne ok. 225 tys. ton wodoru RFNBO.
W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do 2030 r. możliwe jest wybudowanie w Polsce mocy produkcyjnych wodoru odnawialnego w wysokości ok. 43 tys. ton oraz 113 tys. ton w ramach ewentualnego finansowania z kontraktu różnicowego na wodór. Pokrycie pozostałej części zapotrzebowania, czyli ok. 113 tys. ton będzie musiało nastąpić w drodze importu wodoru odnawialnego lub zielonego amoniaku.
- Rozwój produkcji wodoru odnawialnego jest ściśle związany z rozwojem OZE. Polska jest jednym z największych producentów wodoru w Europie, ale pochodzi on głównie z reformingu parowego paliw kopalnych. Realizacja celów RED III w przemyśle będzie bardzo trudna dla większości państw członkowskich UE. To ogromna przestrzeń do prowadzenia innowacyjnych działań, może pozwolić na zagospodarowanie nadwyżek z OZE, w okresie szczególnie korzystnych warunków atmosferycznych. Takie działania wymagają jednak głębokich zmian technologicznych i organizacyjnych oraz stanowią wyzwanie finansowe - przekonuje MKiŚ.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...