2018-11-22 / Autor: Anna Jarosik
Rośnie liczba zastosowań dla klejów na bazie metakrylanu metylu (MMA).
W swojej analizie MarketsandMarkets INC dzieli globalny rynek klejów przemysłowych na bazie metakrylanu metylu (MMA) według klejonego substratu: na kleje do metalu, tworzyw sztucznych i do materiałów kompozytowych. Jeśli chodzi o zaś o przemysłowe zastosowanie końcowe, to kleje MMA wykorzystuje się na szeroką skalę w motoryzacji i transporcie, przemyśle morskim, sektorze zajmującym się energią odnawialną (energią wiatrową) oraz w przemyśle budowlanym.
Globalny rynek klejów MMA w kolejnych latach doświadczy dynamicznego wzrostu. Z wartości szacowanej na 1,09 mld dolarów w 2018 r. wzrośnie do 1,56 mld dolarów w 2023 r. Tempo wzrostu wyniesie zatem 7,5% rocznie.
Rosnące zapotrzebowanie na lekkie, odporne na zderzenia i paliwooszczędne pojazdy; większe zapotrzebowanie na produkt w przemyśle motoryzacyjnym i morskim; jakość i wydajność klejów MMA oraz zwiększanie świadomości użytkowników na temat zalet tego typu klejów w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań, to podstawowe przyczyny, za sprawą których utrzymywać się będzie popularność klejów na bazie MMA. Także rosnąca świadomość dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, zwiększenia możliwości recyklingu i minimalizacji strat będzie dodatkowo sprzyjać wzrostowi całego rynku.
Kleje MMA znacząco redukują wagę pojazdów, jednocześnie oferują doskonałe właściwości eksploatacyjne. Znajdują zastosowanie zarówno w częściach samochodowych, jak i we wnętrzach oraz na zewnątrz samochodów. Dodatkowo ich zastosowanie zrewolucjonizowało procesy konstrukcyjne i projektowe w przemyśle samochodowym. Przykładowo kleje na bazie metakrylanu metylu służą do trwałego łączenia m.in. owiewek i karoserii dachowych, przednich i tylnych zaślepek, konsoli kierowcy, przedłużenia drzwi, pokrywy silnika, zamków ładunkowych, wsporników i ekranów przeciwwiatrowych, siedzeń, deski rozdzielczej, osłony przeciwsłonecznej, klapy, obramowania czołowego, podsufitek, szyb, zderzaków, osłon reflektorów oraz innych części pojazdów.
Kompozyty są obecnie jednym z najczęściej stosowanych podłoży, wobec których stosuje się kleje na bazie metakrylanu metylu. Głównym powodem jest rosnąca potrzeba poprawy ogólnej estetyki i optymalizacja procesów związanych z projektowaniem, kosztami i szybkością produkcji, które to procesy są kluczowe dla przemysłu morskiego i transportowego.
Kleje MMA są popularne zwłaszcza w niszowych zastosowaniach łączenia materiałów kompozytowych, ponieważ potrafią łączyć duże zespoły i materiały o różnych energiach powierzchniowych z napędami SMC, co wcześniej wywoływało spore obawy ze względu na niekompatybilność z niektórymi rozdzielaczami do form. Kleje MMA są stosowane do łączenia materiałów kompozytowych z innymi kompozytowymi oraz kompozytowych z metalowymi. Przykładowo używane są w elementach typu przednie i tylne zaślepki, dachy, tylne zderzaki, panele podłogowe i ramy drzwi bagażowych.
Najważniejszymi graczami na rynku globalnym są m.in. firmy Illinois Tool Works Inc. (ITW); Arkema; SCIGRIP (Smarter Adhesive Solutions); Scott Bader; Lord Corporation; Henkel; Permabond LLC.; Parsons Adhesive; Huntsman Corporation oraz 3M Company.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...