2023-12-29 / Autor: Marta Kuberska-Maciejewska, THETA Consulting Sp. z o.o.
Każdy produkt kosmetyczny przed wprowadzeniem do obrotu podlega szczegółowej ocenie. Analizowana jest receptura produktu pod kątem zgodności z przepisami, dane toksykologiczne składników, przeprowadzana jest ocena narażenia i w końcu ocena ryzyka, która ostatecznie ma potwierdzić, czy produkt jest bezpieczny i może bez obaw o zdrowie konsumenta zostać wprowadzony do obrotu. Należy przygotować dossier produktu, którego najważniejszy element stanowi Raport Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego.
Opracowując dokumentację produktu, należy bazować nie tylko na przepisach przeznaczonych kosmetykom (produktom gotowym), czyli przede wszystkim rozporządzeniu 1223/2009/WE i Decyzji Wykonawczej Komisji z 25 listopada 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych, ale również na przepisach okołosektorowych, odnoszących się do szeroko rozumianych chemikaliów. Surowce kosmetyczne to substancje lub mieszaniny chemiczne. Producenci kosmetyków muszą zadbać o to, by surowce, które włączają do formulacji swoich produktów spełniały określone wymogi prawne. Stosowanie surowców niezgodnych czyni produkt kosmetyczny niezgodnym z wymaganiami prawnymi już na etapie produkcji. Opracowywanie receptur kosmetyków, dobór surowców i monitorowanie zmian legislacyjnych składników jest nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorcy wprowadzającego produkt kosmetyczny do obrotu. Zmienność legislacyjna jest aktualnie tak częsta, iż powszechną praktyką staje się tworzenie w firmach stanowisk pracy dla osób zajmujących monitoringiem legislacyjnym składników lub korzystanie z wsparcia doradców zewnętrznych.
Ciągły monitoring składników
Dokumentację kosmetyku opracowuje się przed wprowadzeniem produktu do obrotu. Wiele kosmetyków znajduje się w obrocie kilka - kilkanaście lat. W ciągu tego czasu bardzo często zmienia się np. receptura produktu, rodzaj opakowania w jakim produkt jest udostępniany konsumentom, czy grupa docelowa. Wszystkie te czynniki obligują „osoby odpowiedzialne” do zaktualizowania dossier produktu. Ponadto, obok zmiany receptury, jedną z najczęstszych przyczyn konieczności aktualizowania dokumentacji produktu kosmetycznego są zmiany legislacyjne dot. składników receptury. W ostatnich latach daje się zauważyć dość dużą „aktywność legislacyjną” w zakresie różnych grup surowców kosmetycznych. „Osoba odpowiedzialna” zobowiązana jest zatem do ciągłego śledzenia sytuacji prawnej składników, które znajdują się w produktach wprowadzanych przez nią do obrotu. Może te działania powierzyć safety assessorowi, specjaliście opracowującemu raport bezpieczeństwa. Wymaga się wówczas podpisania odpowiednio skonstruowanej umowy. Fakt opracowania raportu bezpieczeństwa nie obliguje safety assessora, bez osobnych dodatkowych uzgodnień, do monitorowania składników kosmetyku. Należy pamiętać, że za zgodność produktu z przepisami prawa odpowiada zawsze „osoba odpowiedzialna”.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...