2023-11-07
Modyfikowanie właściwości reologicznych kropelek mikroemulsji poprzez zastosowanie termoreaktywnych kopolimerów blokowych było jednym z tematów Europejskiej Konferencji Detergentowej, która niedawno odbyła się w Berlinie przy okazji Kongresu SEPAWA. Prezentację dotyczącą tego zagadnienia przedstawił Albert Prause z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Połączenie polimerów jako zagęszczacza z mikroemulsjami jako nośnikiem substancji hydrofobowych daje ciekawy układ koloidalny. Głównym zainteresowaniem jest kontrolowanie struktury i właściwości układów polimerowo-mikroemulsyjnych poprzez zmianę różnych parametrów, takich jak pH, sól lub temperatura. Wcześniej badano polimery wieloramienne modyfikowane hydrofobowo (HM) w mieszaninach z mikroemulsjami typu olej w wodzie (O/W) pod kątem tworzenia sieci i wynikających z nich właściwości reologicznych. Szczególnie interesujące okazały się hydrofobowo modyfikowane termoreaktywne kopolimery blokowe (HMTR) w roztworze wodnym, które można stosować jako termoaktywne zagęszczacze lub termoczułe amfifile do solubilizacji cząsteczek hydrofobowych. Jednakże zdolność solubilizacji takich układów jest na ogół niska. Zatem połączenie z mikroemulsjami (ME) jako nośnikami substancji hydrofobowych skutkuje powstaniem obciążonych układów, w których właściwości reologiczne roztworu mikroemulsji można regulować i przełączać za pomocą temperatury.
W pracach naukowców z Berlina zastosowano bioprzyjazną mikroemulsję składającą się z Tween20 (monolaurynian polioksyetyleno-(20)-sorbitanu) jako środka powierzchniowo czynnego, 2-etyloheksyloglicerolu jako środka powierzchniowo czynnego, palmitynianu izopropylu jako oleju i wody jako rozpuszczalnika. W związku z tym badano różne mieszaniny ME-polimer, dla których zastosowano trzy różne architektury kopolimerów blokowych typu BAB*, B2AB* i B(AB*)2. Tutaj „B” oznacza trwale hydrofobowy, „A” trwale hydrofilowy, a „B*” blok TR.
W bloku TR zastosowano trzy różne poliakryloamidy, z których wszystkie wykazują niższą krytyczną temperaturę roztworu (LCST). Przy dobrze dobranym stężeniu ME te kopolimery blokowe prowadzą do wzrostu lepkości wraz ze wzrostem temperatury. Zjawisko to spowodowane jest tworzeniem się sieci przejściowej za pośrednictwem bloków TR, o czym świadczy bezpośrednia korelacja pomiędzy siłą przyciągania a wzrostem lepkości. W przypadku zastosowań wymagających dużego ładunku hydrofobowego, który jest osiągany poprzez kropelki mikroemulsji, ten rodzaj dostosowanej, zależnej od temperatury kontroli lepkości układów środków powierzchniowo czynnych powinien być korzystny.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2023
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...