2025-02-07
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyło się międzyresortowe spotkanie z udziałem przedstawicieli ministerstw kluczowych dla branży chemicznej, reprezentantów przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz przedstawicieli Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Dyskutowano o przyszłości przemysłu chemicznego i postulatach branży, które mają odbudować jej konkurencyjność.
- Branża chemiczna, oprócz swojej strategicznej roli w gospodarce, odgrywa istotną funkcję w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw surowców i produktów, które są niezbędne dla wielu innych gałęzi przemysłu. Wzmocnienie tego sektora, to inwestycja w stabilność gospodarczą i konkurencyjność Polski na globalnym rynku. Chcemy, jako strona rządowa, podkreślić wagę polityki przemysłowej i konkurencyjności europejskiego przemysłu. W ramach priorytetów polskiej prezydencji w UE polski rząd będzie skupiać się na potrzebach przemysłu oraz kształtowaniu odpowiedniej europejskiej polityki przemysłowej, która musi być elastyczna, ale i szyta na miarę poszczególnych sektorów - powiedział Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii.
W Polsce branża chemiczna odpowiada za blisko 20% krajowego przemysłu i ponad 341 tys. miejsc pracy, co stawia ją na trzecim miejscu pod względem wielkości zatrudnienia w przemyśle. Substancje chemiczne są podstawowym budulcem codziennego życia, wykorzystywanym w większości wyrobów przemysłowych i do zaopatrywania większości sektorów, takich jak m.in. produkcja leków, mikroprocesorów, materiałów akumulatorowych, opakowań, sprzętu RTV czy materiałów budowlanych.
Przemysł chemiczny jest integralną częścią europejskiej i polskiej struktury przemysłowej. W UE sektor chemiczny generuje około 655 mld euro obrotów i prawie 165 mld wartości dodanej. Jeszcze 20 lat temu Europa była największym producentem chemikaliów na świecie z udziałem na poziomie 27% w skali globalnej. Obecnie udział ten wynosi ok. 13%.
W Polsce, w okresie od stycznia do listopada 2024 r., produkcja w tym sektorze wyniosła 414,3 mld zł, co stanowi spadek o ok. 30 mld zł względem analogicznego okresu z 2023 r. Pogorszenie statystyk widoczne jest zarówno w obszarze produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, jak i wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...