2024-05-10
Ministerstwo Klimatu i Środowiska reaguje na postulaty organizacji branżowych, reprezentujących sektor napojowy, które chciałyby przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego w Polsce o rok, to jest od początku 2026 r. Organizacje argumentują, że przemysł nie jest na dzisiaj przygotowany do uruchomienia systemu kaucyjnego.
Ministerstwo tłumaczy, że termin faktycznego uruchomienia systemu zależeć będzie od stopnia przygotowania i zaangażowania operatorów. Niemniej resort stoi na stanowisku, że dzisiaj nie ma podstaw, by systemu nie uruchomić zgodnie z planem, czyli od 1 stycznia 2025 r.
- Jako Ministerstwo wiemy, że społeczeństwo oczekuje, aby system kaucyjny został uruchomiony w zaplanowanym terminie oraz, że niektóre sklepy już zainwestowały w projekty pilotażowego zbierania opakowań po napojach czy urządzenia zbierające. W Ministerstwie trwają postępowania w zakresie złożonych wniosków o wydanie decyzji na prowadzenie systemu kaucyjnego, gdzie podmioty reprezentujące zobowiązują się do uruchomienia systemów kaucyjnych w całej Polsce w określonym terminie. Nie chcemy zawieść zaufania społecznego ani narażać przedsiębiorców na straty finansowe związane z opóźnianiem uruchomienia systemu kaucyjnego, tak więc na ten moment termin uruchomienia systemu określony na 2025 r. pozostaje. Osiągnięcie narzuconych przez dyrektywę SUP rocznych poziomów selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, wynoszących 77% od 2025 r. oraz 90% od 2029 r. nie będzie możliwe bez wprowadzenia sytemu kaucyjnego. W Polsce niemal 60% butelek PET nadal nie trafia do recyklingu, tak wiec nie może być mowy odkładaniu o kolejny rok uruchomienia zbiórki poprzez system. Niezapewnienie celów określonych w dyrektywie Single - Use Plastics może prowadzić do nałożenia na Polskę sankcji finansowych - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...