2023-10-24 / Autor: Dr Koziej sp. z o.o. sp.k.
Rynek kosmetyków w Polsce z roku na rok odnotowuje coraz większy rozwój. Analogiczna sytuacja ma miejsce z rynkiem opakowań, gdzie można zauważyć stały wzrost oraz ciągłe ujawnianie się nowych trendów. Niepowstrzymany progres gospodarczy oraz rosnąca świadomość konsumentów wymusiła u przedsiębiorców wyszukiwanie niecodziennych rozwiązań mających na celu wywołanie w odbiorcach chęci zakupu danego kosmetyku. Nowe technologie dały możliwość stworzenia przyciągających uwagę konsumenta, oryginalnych, wpływających na funkcjonalność i użyteczność opakowań.
Marka kosmetyczna poprzez opakowanie tworzy swój obraz, buduje relację oraz komunikację z konsumentem. Dziś już wiadomo, że najlepsze opakowanie to takie, które jest jednoznacznie spójne z przyjętą strategią i przekazem marketingowym danego produktu. Opakowanie stało się zatem zdecydowanym wyróżnikiem marki. Stało się integralną częścią produktu, ważnym atrybutem reklamowym, a niejednokrotnie też czynnikiem decydującym o udanej dystrybucji.
Opakowanie jako element strategii brandingowej i komunikacji z konsumentem
Opakowanie oraz umieszczona na nim grafika budują opowieść skierowaną do konkretnej grupy odbiorców, do ich preferencji, gustu, typu osobowości. Ważnym wydaje się więc sprecyzowanie grupy docelowej oraz określenie wszelkich czynników, jakie skupią i przyciągną uwagę potencjalnego klienta, do którego skierowany został produkt. Kosmetyk tym samym uzyskuje swoistą osobowość, cechy, z którymi identyfikuje się następnie odbiorca.
Współcześni klienci dokonują szybkich ocen produktu na podstawie tego, na co patrzą. Widzą kosmetyk, który ukryty jest w opakowaniu, który przekazuje precyzyjny komunikat i skłania do konkretnych czynności.
Opakowanie swoją kolorystyką, materiałem, formą oraz deklaracjami powinno być spójne z koncepcją marki, z którą chce być kojarzone. Ponadto zbudowanie dodatkowej historii staje się ważne w czasach dużej konkurencji oraz wzmożonych zakupów internetowych, podczas których klient kieruje się głównie zdjęciem i opisem produktu. Opakowanie stało się niezastąpionym narzędziem marketingowym i jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólną rozpoznawalność danej marki. Ułatwia ono bowiem dokładniejsze zidentyfikowanie oferowanego produktu, co więcej wpływa także na postrzeganie jego jakości, decyduje o pierwszym wrażeniu, a co za tym idzie buduje identyfikację wizualną marki kosmetycznej. Obecnie pudełko nie służy już wyłącznie jako przedmiot ochrony zawartości, ale stanowi także kanał promocji marketingowej, który firmy mogą wykorzystać do bezpośredniej komunikacji.
Warto zwrócić uwagę, że jednostkowe opakowanie stanowi najtańszą i najskuteczniejszą formę reklamy, której czas oddziaływania może być niejednokrotnie dłuższy od reklamy radiowej czy telewizyjnej. Klienci chętniej niż dotychczas wyrażają siebie oraz swoje indywidualne poglądy, szukając spersonalizowanych kosmetyków, co niejednokrotnie może być podkreślane m.in. poprzez ich opakowanie. Badania dowodzą, że opakowania mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. Biorąc pod uwagę aspekt, że klienci często dokonują zakupów pod wpływem różnych impulsów, odpowiednio przyciągające uwagę opakowanie może spełnić rolę fachowego sprzedawcy. Dodatkowo, pewna część społeczeństwa byłaby skłonna zapłacić nieco więcej za atrakcyjne opakowanie produktu. 90% konsumentów informuje, że ponownie użyje pudełek czy toreb produktowych, które otrzymują przy zakupie kosmetyku, 40% udostępniłoby zdjęcie opakowania na swoich social mediach, jeśli byłoby one interesujące i atrakcyjne. 70% odbiorców wyrabia sobie opinie na temat marki na podstawie samego opakowania produktów. Natomiast 63% konsumentów uznaje, że opakowanie jest tak samo istotne, jak zawartość – produkt.
Ważnym aspektem skuteczności marketingowej funkcji opakowań poza walorami ekonomicznymi, użytkowymi i technicznymi stały się także walory estetyczne. Potencjalny klient często utożsamia bowiem produkt na podstawie warstwy wizualnej. W takim przypadku szczególnie ważne jest zastosowanie na opakowaniach środków wywierających na odbiorcy określone wrażenie. Dobre opakowanie powinno wyróżniać się na tle konkurencji i być łatwo rozpoznawalne. To może pomóc w budowaniu rozpoznawalności marki i lojalności klientów. Ponadto opakowanie może być wykorzystane do dodania kolejnej wartości produktowi, na przykład opakowanie zawierające dodatkowe akcesoria (szpatułki, łyżeczki, pędzelki) może sprawić, że produkt stanie się bardziej atrakcyjny dla klientów.
Na szczególną uwagę zasługują flakony perfum. Te o finezyjnym, oryginalnym kształcie oddziałują znacznie skuteczniej na potencjalnego klienta, a wizualny odbiór niejednokrotnie ma ostateczny wpływ na to, czy konsument zdecyduje się na ich zakup, czy nie.
Kolor opakowania powinien być tak dobrany, by mógł wywoływać odpowiednie wrażenie u klienta, co do jakości, a przede wszystkim skuteczności danego kosmetyku. W przypadku kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji, takich jak kremy, mleczka i balsamy zauważalna jest tendencja do wykorzystywania opakowań o barwach zimnych, na przykład bieli lub błękitu, które mają kojarzyć się z czystością i świeżością stosowanych preparatów. Kolory stają się niejako przewodnikami, a zamieszczone na opakowaniu elementy kolorystyczne kojarzone są z nutami zapachowymi danego kosmetyku, np. róż – nuta różana. Dostrzegalne jest również stosowanie elementów w kolorze srebra lub złota, co ma na celu zwiększenie wartości produktów, wyobrażenie elegancji czy zwiększonej jakości.
Zrównoważony rozwój nowym trendem w branży kosmetycznej
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba klientów zwraca uwagę na ekologiczność opakowań. Wykorzystanie eko materiałów może przyciągnąć klientów, którzy w szczególny sposób dbają o środowisko. Ekorozwiązania obecnie są bez wątpienia najmocniej rozwijającą się kategorią innowacji. Marki kosmetyczne bardzo często bazują na ekologii, bezpośrednio nawiązując do natury. Tworzenie proekologicznego, odpowiedzialnego wizerunku marki to nie tylko strategia marketingowa, ale także polityka działania firm kosmetycznych. Stosowanie zrównoważonych opakowań, restyling wyrobów, zmiana opakowań na bardziej ekologiczne to tylko niektóre ze świadomych działań przedsiębiorców. Koncepcja "zero waste" staje się coraz bardziej popularna.
Firmy dążą do minimalizacji ilości odpadów generowanych podczas produkcji i użytkowania kosmetyków. Opakowania są projektowane tak, aby można było zużyć produkt do ostatniej kropli, a także zachęca się klientów do recyklingu opakowań. Klienci stają się coraz bardziej świadomi i coraz częściej wybierają produkty, które są zgodne z wartościami zrównoważonego rozwoju. Firmy kosmetyczne angażują się w edukację klientów na temat korzyści zrównoważonych produktów i zachęcają do podejmowania odpowiedzialnych wyborów zakupowych. Firmy, które praktykują zrównoważony rozwój, dążą do większej transparentności w swoich działaniach. Otwarcie udostępniają informacje na temat składników, procesów produkcyjnych i praktyk związanych z zrównoważoną działalnością. To pozwala klientom podejmować świadome decyzje zakupowe.
Wpływ opakowania na bezpieczeństwo produktu
O kształcie opakowań produktów kosmetycznych w dużej mierze decyduje stan skupienia wyrobów, wygoda i funkcjonalność podczas użytkowania oraz preferencje konsumentów. Oczywisty staje się związek między typem kosmetyku, rozmiarem, czyli wielkością opakowania, a częstotliwością jego użytkowania. Nie bez znaczenia jest także możliwość pełnego zużycia produktu z opakowania i ergonomiczny kształt.
Opakowanie stanowi barierę ochronną między produktem a otoczeniem. Zapobiega kontaktowi zanieczyszczeń, takich jak kurz, bakterie czy mikroorganizmy, które mogłyby zepsuć lub zanieczyścić produkt. Odpowiednie opakowanie chroni także przed działaniem światła, co jest szczególnie istotne dla produktów wrażliwych na fotodegradację, takich jak kosmetyki zawierające składniki aktywne.
Ważnym aspektem jest również możliwość higienicznego dozowania produktu. Przykładem są pompki dozujące, które minimalizują kontakt z rękoma i zapobiegają zanieczyszczeniu produktu.
Innowacje w opakowaniach
W dobie rozwoju technologii powstają innowacyjne materiały, które posiadają coraz lepsze właściwości zarówno mechaniczne, powierzchniowe, jak i fizyczne. Obecnie przemysł kosmetyczny dąży do eliminacji lub ograniczenia niepożądanych właściwości tworzyw, takich jak: kruchość szkła, niska barierowość papieru, czy brak możliwości biodegradacji opakowań. Współczesne opakowania, zrobione z zmodyfikowanego materiału zwiększają jakość całego produktu, wpływając tym samym na przedłużenie terminu ważności. Nowoczesnym rozwiązaniem mającym na celu zwiększenie walorów estetycznych jest uszlachetnianie opakowań poprzez użycie farb fluorescencyjnych, lakierów, złoceń lub laminację.
Doskonałym przykładem innowacyjnego opakowania może być opakowanie dwufazowe. Pozwala ono na przechowywanie dwóch oddzielnych substancji, które można wymieszać bezpośrednio przed użyciem. To rozwiązanie często stosowane w produktach zawierających składniki, które utrzymują swoją skuteczność tylko wtedy, gdy są oddzielone od innych substancji do momentu aplikacji.
Opakowanie – dobra inwestycja
Duża liczba firm i rosnąca konkurencja sprawiły, że istotnymi narzędziami walki o klienta stała się nie tylko użyteczność, ekologia, ale także wykorzystanie opakowań jednostkowych. Większość produktów kosmetycznych to wyroby szybko rotujące, w sporej części nabywane w sklepach internetowych lub samoobsługowych, w których to właśnie opakowanie pełni rolę „milczącego sprzedawcy” i bardzo ważnego czynnika w działaniach marketingowych. Dlatego też firmy kosmetyczne starają się inwestować zarówno czas, jak i zasoby finansowe w projektowanie oraz zarządzanie opakowaniem, by móc osiągnąć oczekiwane cele. Opakowania są kluczowym elementem strategii marketingowej w branży chemicznej. Poprzez odpowiednie projektowanie i dostosowywanie opakowań do potrzeb klientów, można zyskać przewagę konkurencyjną, zwiększyć rozpoznawalność marki i zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. Warto inwestować w strategię opakowań, aby osiągnąć sukces w biznesie kosmetycznym.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...