2023-10-12
Firma Energy Solution, zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego, przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. We wrześniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio 94,50 euro, czyli o ponad 3% więcej niż we wcześniejszym miesiącu. W Polsce cena ta wynosiła w wrześniu ponad 110 euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 r. wynosiła w ubiegłym miesiącu ponad 120 euro i w stosunku do sierpnia była wyższa o ok 7,5%. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh ponad 136 euro.
Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla UE 94,50 euro/MWh, wobec 91,65 euro/MWh w sierpniu (+3%). Polski rynek rozliczył się średnią wartością 510 zł/MWh, wobec 485 zł/MWh w sierpniu (+5%). W minionym miesiącu Polska była w czołówce najdroższych rynków spotowych, jednak nie była strefą najdroższą. W przeciwieństwie do sierpnia wyceny rynku dnia następnego były stabilne, dzięki wyrównanej sytuacji pogodowej w skali miesiąca. Wycena spotowa września była nieznacznie niższa od średniej ważonej kontraktu terminowego na ten okres (510 zł/MWh spot, 520 zł/MWh kontrakt forward).
Rynek terminowy, reprezentowany przez kontrakty roczne na 2024 r. rozliczył się w całej strefie średnią 120,15 euro/MWh w porównaniu do 128,74 euro/MWh w sierpniu (-6,7%). Porównanie ostatnich dni sesyjnych sierpnia i września dla polskiego rynku wskazuje na brak zmiany w ujęciu miesięcznym.
- Najistotniejsze rynki wpływające na ceny hurtowe energii elektrycznej zachowywały się dość różnorodnie. Liderem spadków, spośród analizowanych przez nas rynków, był niemiecki rynek terminowy energii elektrycznej. Zachowanie indeksu na 2024 r. było przeciwstawne do sytuacji obserwowanej na TGE. Dość istotne spadki wycen odnotowano również na rynku gazu ziemnego i uprawnień do emisji. Po przeciwstawnej stronie znajdowały się notowania węgla kamiennego, który odnotował kilkuprocentowe zwyżki. Istotnemu przełożeniu spadków z rynku uprawnień do emisji na notowania kontraktu rocznego na pewno nie pomogła dynamicznie osłabiająca się złotówka. Z 13 do 16 euro/MWh wzrosła różnica wycen BASE_Y-24 w relacji do średniej obserwowanych krajów. Podobnie jak w sierpniu, dużo nerwowości, szczególnie w krótkoterminowej części rynku gazu ziemnego, wprowadziły doniesienia o potencjalnych strajkach pracowników sektora LNG w Australii oraz przedłużające się ponad pierwotne deklaracje odstawienia remontowe istotnych elementów infrastruktury gazowej Norwegii. Ważnym wydarzeniem dla polskiego rynku energii pozostają taniejące poniżej 50 zł/MWh zielone certyfikaty, których wycena zanurkowała po dość niespodziewanych zmianach w kontekście obowiązku umorzeniowego na 2024 r. Duża część obserwatorów i uczestników polskiego rynku energii elektrycznej wyczekuje decyzji w zakresie ewentualnego przedłużenia programu ochrony odbiorców tego medium na kolejny rok. Jak wiadomo, na te oczekiwania bardzo mocno wpływa kalendarz wyborczy, stąd jasne deklaracje nie pojawią się zapewne wcześniej niż pod koniec października – komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2023
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...