2023-07-17
Organizacja Plastics Recyclers Europe przewiduje, iż utrzymać ma się w Europie silny potencjał wzrostu w zakresie recyklingu i obiegu zamkniętego elastycznych tworzyw sztucznych.
PRE podaje, iż zainstalowane moce przerobowe w odniesieniu do recyklingu tworzyw sztucznych w zakresie elastycznych poliolefin odnotowała znaczący wzrost o 8% w latach 2018-2020, osiągając łącznie 2,7 mln ton przy istnieniu około 200 zakładów recyklingu. Wielkość ta obejmuje funkcjonowanie dużej liczby małych i średnich zakładów, o mocach przerobowych na poziomie 10 tys. ton, przy czym największe zakłady osiągają ponad 40 tys. ton rocznie recyklingu tworzyw. Te pozytywne zmiany były napędzane jednoczesną poprawą zbierania, sortowania i recyklingu elastycznych tworzyw sztucznych, co doprowadziło do rosnącego wykorzystania recyklatów w szerszym zakresie zastosowań końcowych.
Niemcy, Hiszpania, Włochy, Polska i kraje Beneluksu odpowiadają za dwie trzecie całkowitej zainstalowanej mocy przerobowej dla recyklingu tworzyw, aczkolwiek znaczny wzrost zdolności wytwórczych odnotowano w krajach o większej liczbie ludności. Ponadto ilość recyklatów wynosi szacunkowo 1,9 mln ton, co stanowi 17% całkowitego zapotrzebowania rynku na folie elastyczne. Zastosowania o największym wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu to wytrzymałe worki na śmieci, które stanowią 38% całości.
- Prawodawstwo będzie nadal jednym z kluczowych czynników umożliwiających płynne przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym dla elastycznych folii z tworzyw sztucznych. Ponadto współpraca w ramach łańcucha wartości jest niezbędna i zadecyduje o sukcesie tego przejścia. W związku z tym duży wpływ na przyszłe tendencje rynkowe będzie miał wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, który będzie miał kluczowe znaczenie dla oddzielenia cen polimerów pochodzących z recyklingu od ich pierwotnych odpowiedników. W konsekwencji będzie to dalej napędzać inwestycje w sektorze elastycznych tworzyw sztucznych - komentuje Ton Emans, prezes PRE.
Plastics Recyclers Europe (PRE) jest organizacją reprezentującą europejskich recyklerów tworzyw sztucznych. Recykling tworzyw sztucznych w Europie to szybko rozwijający się sektor, którego obroty przekraczają 8,7 miliarda euro.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...