2022-12-15 / Artykuł sponsorowany
W Łukasiewicz - Instytucie Przemysłu Organicznego dużo się dzieje. Jednostka zaangażowana jest w wiele projektów o charakterze badawczo – rozwojowym, które wspierają rozwój krajowego przemysłu. Działający od 75 lat Instytut prowadzi badania dla przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, zbrojeniowego i górnictwa. Opracowuje technologie wytwarzania substancji biologicznie czynnych środków ochrony roślin, produktów biobójczych i produktów leczniczych weterynaryjnych. Ponadto zajmuje się opracowywaniem technologii wytwarzania wyrobów zawierających materiały wybuchowe oraz realizuje kompleksowe prace w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i procesowego.
Naszym celem jest ciągłe podnoszenie i doskonalenie poziomu usług badawczych, dostosowywanie ich do wymagań rynku oraz systematyczne podnoszenie jakości do standardów krajowych i międzynarodowych norm i systemów jakości. Na wykonywane badania Łukasiewicz - IPO posiada certyfikaty jakości wydane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC), Polskie Centrum Akredytacji (PCA), Inspektora ds. Substancji Chemicznych, Centrum Certyfikacji Jakości WAT, Association for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care (AAALAC) International Council.
Jednym z ciekawszych projektów B+R toczących się aktualnie w Łukasiewicz – IPO realizowanym w ramach konsorcjum z Łukasiewicz - ICHP są prace nad nowymi metodami bioanalitycznymi. Projekt opiewa na kwotę blisko 2,3 mln zł i jego finalizacja przewidziana jest do końca przyszłego roku.
Celem jest opracowanie, walidacja i aplikacja w badaniu farmakokinetycznym nowych metod bioanalitycznych oznaczania stężenia mało- i wielkocząsteczkowych substancji czynnych leków, a następnie oferowanie opracowanych metod i know-how w tym zakresie jako usługi badawczej dla biznesu. Projekt zakłada wyjście naprzeciw oczekiwaniom firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, start-upów oraz jednostek naukowych szukających wykonawców badań farmakokinetycznych zarówno na etapie przedklinicznej, jak i klinicznej oceny substancji leczniczych.
Kluczowym elementem badań farmakokinetycznych jest opracowanie metody bioanalitycznej. Oferując kompleksową usługę z zakresu wykonania badań farmakokinetycznych, w tym zwalidowane metody bioanalityczne, Instytut zwiększy szanse na realizację kontraktów z partnerami z przemysłu i centrów badawczo-rozwojowych, przede wszystkim z polskim przemysłem generycznym. Celem projektu jest również powołanie na bazie współpracy przy projekcie – Centrum Kompetencji Sieci Badawczej Łukasiewicz w zakresie bioanalizy i badań farmakokinetycznych/toksykokinetycznych. Wykorzystanie synergii w działaniach wszystkich partnerów projektu przyczyni się do utworzenia wiodącego na poziomie krajowym ośrodka specjalizującego się w usługach badawczych wykorzystujących narzędzia farmakokinetyczne dla leków, suplementów diety, substancji chemicznych oraz środków ochrony roślin.
Jeszcze innym ciekawym projektem, którym zainteresowali się naukowcy z Łukasiewicz – IPO wspólnie z naukowcami z Instytutu Ogrodnictwa - PIB jest opracowanie technologii produkcji wysokiej jakości, bezpiecznych dla konsumenta owoców i warzyw z zastosowaniem nowych biopreparatów w ochronie upraw przed chorobami. Koszt tego zadania to blisko 5 mln zł.
Głównym celem jest stworzenie bezpiecznych biopreparatów do ochrony upraw sadowniczych i warzywnych przed najważniejszymi chorobami infekcyjnymi. Preparaty te będą stanowiły ważny składnik nowych technologii uwzględniających możliwości integracji metod proekologicznych z metodą chemiczną. Założenia projektu są zgodne z aktualnymi priorytetami Unii Europejskiej ukierunkowanymi na wyprodukowanie owoców i warzyw bez pozostałości chemicznych środków ochrony roślin oraz ograniczenie ryzyka zanieczyszczenia środowiska. W ramach projektu prowadzone badania są przemysłowe i prace rozwojowe, których efektem będą trzy grupy biopreparatów przeznaczonych do ochrony roślin jagodowych, warzywnych i drzew owocowych, m.in. przed szarą pleśnią, zarazą ogniową jabłoni i gruszy i parchem jabłoni oraz owoców i warzyw przed chorobami w okresie pozbiorczym. Zamknięcie prac planowane jest do października 2023 r.
Oprócz realizacji projektów badawczo – rozwojowych, których przykłady wymieniono Łukasiewicz – IPO szeroko współpracuje z rozmaitymi jednostkami naukowymi w Polsce. W 2022 r. Instytut podpisał umowę z Politechniką Śląską o wzajemnej współpracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej. Współpraca ma obejmować wspólne analizy aktualnych trendów w dziedzinie chemii i technologii materiałów wysokoenergetycznych oraz bezpieczeństwa chemicznego substancji i preparatów chemicznych.
Zwłaszcza w obszarze materiałów wysokoenergetycznych Instytut posiada duże doświadczenie i szerokie kompetencje. W jego strukturach znajduje się m.in. Centrum Materiałów Wysokoenergetycznych, zajmujące się m.in. technologią materiałów wybuchowych oraz wdrażaniem nowych metod badawczych, w tym badaniami materiałów wybuchowych oraz substancji o właściwościach wybuchowych.
Z ofertą Instytutu na tym właśnie polu można było zapoznać się jesienią podczas 30 Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się w Targach Kielce. Podczas targów Łukasiewicz – IPO zaprezentował m.in. ofertę badawczą z zakresu badań środków strzałowych i materiałów wybuchowych oraz ofertę produkcyjną wkładek i ładunków kumulacyjnych. Jednym z projektów prowadzonych w Instytucie z myślą o obronności i bezpieczeństwa państwa jest opracowywanie nowej generacji ładunku gazogeneratora prochowego, który zapewni stabilny dopływ gazów do pokładowych wytwornic prądu zasilających układ sterowania przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Efektem końcowym będzie stworzenie prototypu ładunku napędowego na IX poziomie gotowości technologicznej (technologia gotowa do wdrożenia), który będzie mógł być produkowany w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych.
Łukasiewicz- Instytut Przemysłu Organicznego, jak każdy inny Instytut tworzący Sieć Badawczą Łukasiewicz, otwarty jest na współprace z biznesem. W ramach unikalnego systemu „Rzuć nam wyzwanie” w ciągu 15 dni roboczych, bezpłatnie dostarczy pomysły odpowiadające na potrzeby partnera, a także zarekomenduje zespół ekspertów i zaplecze aparaturowe do prowadzenia prac B+R.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...